Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum esti platit daca lucrezi in ziua de 1 mai?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum esti platit daca lucrezi in ziua de 1 mai?

Buna ziua! Cum esti platit daca lucrezi intr-o zi declarata libera la nivel national(ex. 1 mai, a doua zi de Rusalii, a doua zi de paste)? Apreciez daca cineva mi-ar exemplifica pentru un salariu de 1000 lei. Care este baza legala pentru aceast mod de calcul?
Multumesc mult!
În zilele de sărbătoare legală nu se lucrează, excepţie făcând locurile de muncă în care activitatea nu poate fi întreruptă datorită caracterului procesului de producţie, sau specificului activităţii. Pentru munca efectuată în zilele de sărbătoare legală, necompensată cu timp liber corespunzător, se acordă un spor care nu poate fi mai mic de 100% aplicat la salariul de bază corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.

Luna mai 2012
Zile lucratoare in luna : 22
Ore lucrate: 22 zile * 8 ore/zi = 176 ore
Salariu tarifar : 1.000 lei
Salariu / ora : 1.000 / 176 ore = 5,68 lei/ ora
Ore lucrate in zile de sarbatoare nationala : 8 ore
8 ore * 5,68 lei/ora = 45 lei
Spor 100% = 45 lei

Total = 1090 lei ...

Art. 142 C.mun.
(1) Salariatilor care lucreaza in unitatile prevazute la art. 140, precum si la locurile de munca prevazute la art. 141 li se asigura compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile.
(2) In cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.
Cornel Vasile, Consilier juridic