Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii contract de colaborare sau conventie civila
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

contract de colaborare sau conventie civila

cabinetele medicale individuale si asistentele lor fac serviciu de garda in spitale centre de permanenta etc... pe factura catre casa de asigurari se trece distict 12 lei pe ora medicul si 8 lei asistenta.Intrebarea este daca este corect ca asistenta sa fie platita pe conventie civila si daca e corect care sunt retinerile cas 10.5 % sanatate 5.5% somaj 0.5% impozit 16% partea salariatului sau numai 16 %
Cine factureaza catre casa de sanatate? Cabinetul medical individual?
da cabinetul medical individual
In acest caz asistenta, ca angajat al CMI, va primi pentru garzile efectuate suma negociata si consemnata in contractul individual de munca sau in actele aditionale acestuia.

Aceste sume se trec in statul de salarii, sunt venituri de natura salariala si se plateste pentru ele impozit si toate contributiile sociale.
Iulian MANEA, Contabil