Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Asociere operatori economici cf OUG 34/2006
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Asociere operatori economici cf OUG 34/2006

Buna ziua,

Ma intereseaza si pe mine aspectul mai multor operatori economici care se pot asocia pentru a-si depune cadidatura sau oferta comuna pentru participarea la o licitatie cu o autoritate contractanta - conform art. 44 din OUG 34/2006?

Si ce inseamna a-si legaliza asocierea?

Iar daca nu isi legalizeaza asocierea cum fac oferta?

Va multumesc,

Se incheie un acord de asociere, in care se specifica cu ce va participa fiecare ofertant in cadrul viitorului contract. Acordul se poate semna si stampila doar intre cele doua parti initial, urmand a fi legalizat inainte de semnarea contractului, sau se poate legaliza de la inceput daca ofertantul doreste. Oferta se intocmeste impreuna, eventual fiecare isi intocmeste partea de oferta care corespunde acordului de asociere.
Va multumesc pentru raspuns, deci sa inteleg ca forma de asociere presupune doar cumularea resurselor financiare, tehnice si profesionale ale grupului, nu si schimbarea statutului sau formei juridice a operatorilor economici luati individual?

Acest acord se va legaliza la notar?
Nici vorba sa schimbati ceva. Este un simplu document incheiat intre partile semnatare, cu valabilitate juridica doar pe perioada contractului. Acordul se va legaliza la notar doar in cazul in care veti castiga licitatia, conform art.44, alin.2 din OUG 34
Va multumesc, m-am lamurit pe deplin.

Dar mai am o intrebare - daca in cazul asocierii - ofertantul care in situatia data asa cum am zis este un grup de operatori economici - îsi poate demonstra situatia economică invocand si sustinerea acordata de catre alte persoane - prin prezentarea unui angajament ferm al persoanei respective incheiat in forma autentica la notar?
@crysenc21

Art. 186 - (1) Capacitatea economică şi financiară a ofertantului/candidatului poate fi susţinută, pentru îndeplinirea unui contract, şi de o altă persoană, indiferent de natura relaţiilor juridice existente între ofertant/candidat şi persoana respectivă.
(2) În cazul în care ofertantul/candidatul îşi demonstrează situaţia economică şi financiară invocând şi susţinerea acordată, în conformitate cu prevederile alin. (1), de către o altă persoană, atunci acesta are obligaţia de a dovedi susţinerea de care beneficiază, de regulă, prin prezentarea unui angajament ferm al persoanei respective, încheiat în formă autentică, prin care aceasta confirmă faptul că va pune la dispoziţia ofertantului/candidatului resursele financiare invocate. Persoana care asigură susţinerea financiară nu trebuie să se afle în situaţia care determină excluderea din procedura de atribuire, conform prevederilor art. 180 şi ale art. 181 lit. a), c1) şi d).
(3) Atunci când un grup de operatori economici depune oferta/candidatura comună, situaţia economică şi financiară se demonstrează prin luarea în considerare a resurselor tuturor membrilor grupului. În cazul în care grupul beneficiază de susţinerea financiară a unei/unor terţe persoane, situaţia