Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neplata salarii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neplata salarii

Daca firma are datorii la banca, poate sa opreasca (banca respectiva) plata salariilor catre angajati pentru o perioada de cateva luni?
Exista un temei legal in virtutea caruia salariile angajatilor ar trebui platite indiferent de datoriile fata de banca?
Art.161 C.mun. prevede expres ca, salariile se plătesc înaintea oricăror alte obligaţii băneşti ale angajatorilor.

Prin urmare, legea obligă ca salariile să se plătească înaintea oricăror altor obligaţii băneşti ale angajatorilor.