Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... cum se ajunge in magistratura?
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

cum se ajunge in magistratura?

Buna ziua. Fiica mea vrea sa faca facultatea de drept si mai departe vrea sa intre in magistratura. Ce urmeaza dupa facultatea de drept?
Examen de admitere in magistratura.
Desigur ca se da un examen , dar as fi vrut mai multe detalii.
www.inm.ro
Stefan Bicov, Avocat
Dupa obtinerea licentei in drept la o facultate acreditata va trebui sa sustina examenul de admitere la Institutul National al Magistraturii. Un examen dificil din drept civil si penal, procedura civila si penala. Daca trece testul grila va mai sustine si un test de rationament logic, nu foarte dificil. Daca reuseste urmeaza 2 ani la INM, in Bucuresti, iar la final sustine un examen de admitere in magistratura. Pana finalizeaza domnisoara studiile e posibil sa se schimbe sistemul de admitere totusi. Pentru mai multe detalii www.inm-lex.ro.
Multumesc foarte mult pt detalii.