Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia anticipata?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia anticipata?

Buna ziua! O PERSONA CARE ARE VARSTA DE 51DE ANI SI PESTE 30 DE ANI IN MUNCA POATE SA SE
PENSIONEZE ANTICIPAT SAU SA AIBA PARTIAL?
dumitru23 a scris:

Buna ziua! O PERSONA CARE ARE VARSTA DE 51DE ANI SI PESTE 30 DE ANI IN MUNCA POATE SA SE
PENSIONEZE ANTICIPAT SAU SA AIBA PARTIAL?

Precizati daca sunteti femeie sau barbat, care este data nasterii si daca ati lucrat in grupe de munca sau in conditii speciale sau deosebite de munca si pentru cat timp, macar aproximativ!
ESTE O DOAMNA CARE ESTE NASCUTA PE DATA DE 15.10 1957 INTR- O FABRICA PE POSTUL DE SUDOR,PESTE30 DE ANI IN ACEELASI LOC DE MUNCA ,ARE SPORURI DE TOXICITATE .DAR I S-A DESFACUT CONTRACTUL DE MUNCA DEOARECE DANSA NU S-A MAI PREZENTAT LA MUNA
Imi pare rau dar doamna nu poate beneficia nici macar de pensie anticipata partiala (pensia anticipata este exclusa), intrucat din prevederile art. 50 ale Legii nr. 19/2000, anexa 3 a aceleiasi legi si din anexa 9 a Ordinului nr. 340/2001, doamna ar trebui sa aiba varsta de minim 53 de ani si 6 luni.
Poate beneficia de pensie anticipata partiala incepand cu Octombrie 2012, respectiv la implinirea varstei de 55 ani (in conditiile in care stagiul de cotizare este de 30 de ani si nu a fost luata in calcul perioadele lucrate in grupa I sau a II-a de munca)

Domnule Bucuroiu, va rog sa-mi permiteti sa va contrazic, cu tot respectul!
Pe drumul de la birou spre casa m-am intrebat cum ati ajuns la varsta de 55 de ani si abia acum am realizat: eu ma gandeam la cele doua anexe iar dvs., direct si clar, la prevederile art. 41, alin. (2) coroborate cu cele ale art. 50 din Legea nr. 19/2000!

User-ul intreaba daca o femeie nascuta in octombrie 1957, cu un stagiu de cotizare realizat de peste 30 de ani, care a lucrat ca sudor, poate beneficia acum de pensie anticipata sau de pensie anticipata partiala.
1. Pensia anticipata iese din discutie intrucat, pentru a beneficia de aceasta, trebuie ca stagiul complet de cotizare sa fie de 37 de ani, conform anexei 3 a Legii nr. 19/2000 si a dispozitiilor art. 49 din acelasi act normativ si sa fie solicitata cu cel mult 5 ani inainte de a avea varsta standard, ceea ce nu este cazul.
2. Potrivit art. 50 din Legea nr. 19/2000, doamna a realizat stagiul complet de cotizare, deci poate solicita pensie anticipata partiala cu reducerea varstei standard de pensionare cu cel mult 5 ani.
3. Din anexa 3 a Legii nr. 19/2000 rezulta ca, in aceasta perioada, varsta standard este de 58 ani si 6 luni. Acesta este motivul pentru care scriam mai sus ca doamna ar fi trebuit sa aiba minim 53 ani si 6 luni pentru a putea beneficia de pensie anticipata partiala.
4. In alta ordine de idei, meseria de "sudor" presupune grupa de munca, deci reducerea varstei standard, dar user-ul nu a specificat nimic in acest sens.