Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Un drept de proprietate intelectualã poate fi ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Un drept de proprietate intelectualã poate fi deþinut de cãtre 2 sau mai multe entitãþi?

Doua entitati - societati comerciale, sau o societate si o persoana fizica, sau alte tipuri de entitati cu personalitate juridica - pot detine ambele acelasi bun intelectual?

Spre exemplu un website poate fi detinut de 2 sau mai multe societati in acelasi timp, cu cote variabile de participare?

Daca este posibil, atunci se poate si ca fiecare dintre entitatile care detin bunul sa obtina venituri din exploatarea lui? Se impart veniturile obtinute in functie de cotele de participare?
arbitrajul OMPI pe temeiul UDRP nu era subiectul disciutiei. utilizatorul ADRIAN 1483 a precizat foarte clar ca problema se refera la 2 entitati ce detin un drept de PI asupra unui website.