Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Regulament scolar
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Regulament scolar

Buna. Problema pentru care va solicit un răspuns este următoarea: sunt elev, in cls. a XII-a, iar recent am participat la olimpiada de Lb. si Literatura romana, unde subiectul al doilea a fost "Literatura generatiei mele"; evident am scris care este literatura generatiei mele(trebuie sa va spun ca sunt un mare devorator de literatura contemporana, poezie contemporana in special) unde am avut un citat din Emil Brumaru. Aici intervine problema; eu vroiam sa demonstrez ca literatura care pare vulgara in prima faza se dovedeste a fi foarte sensibila de fapt, o hierofanie daca vreti, si ca nu exista vulgaritate in literatura desi poate parea asa. Citatul era urmatorul: [editat]E. Brumaru), evident ca asta mi-a atras o propunere de exmatriculare. Judecand dupa cele de mai sus, pot face asta, din momentul in care eu am raspuns sincer la o problematica si nu am facut altceva decat sa citez pe cineva care are 1 premiu al Uniunii Scriitorilor si mule alte distinctii fiind cunoscut ca unul din cei mai mari scriitori contemporani? Ce as putea face in privinta asta? Daca nimic nu o sa mearga ma gandesc sa-mi gasesesc un avocat
elena138, utilizator
Buna ziua,

dupa cum probabil stii, exmatricularea este de mai multe feluri si poate fi aplicata de organisme diferite in functie de faptele savarsite.
Daca ceea ce spui este corect iar din lectura lucrarii tale nu rezulta intentia de a soca, folosirea nejustificta a unor expresii care, oricum am lua-o, sunt neortodoxe, atunci nu cred ca domnii si doamnele respective iti vor aplica o sanctiune atat de serioasa precum exmatricularea pentru folosirea unui citat dintr-o opera literara.
Ceea ce trebuie sa faci este sa afli despre ce fel de exmatriculare vorbim, in ce constau faptele care sunt considerate abateri disciplinare si care este textul din Regulamentul Scolar care permite aplicarea acestor sanctiuni.
Nu uita sa pastrezi un ton adecvat si sa nu sfidezi in niciun fel.
Daca revii cu amanunte vedem ce se poate face.
Succes!

avocat Costi Boncu
Boncu Constantin, Avocat
Între timp, Eminescu a fost scos din programa pentru bacalaureat. Regulamentul şcolar nu se opune. Probabil că nici regulamentele de prin ministerul învăţămîntului. Aşa că singurul exmatriculat este Poetul.

ªi, pentru că tot suntem pe un site juridic, mă întreb dacă legea bunului simţ mai este de actualitate, a devenit caducă sau a fost abrogată tacit?

A nu se înţelege că am ceva cu opera lui Emil Brumaru. N-am avut nici cu Băgăul. Bune şi acestea, în cercuri private. Dar, să analizezi, chiar şi la o probă de olimpiadă naţională, chiar şi la tema Literatura generaţiei mele, citate care, cel puţin din punct de vedere lexical, au trecut dincolo de ceea ce îndeobşte definim a fi minima pudoare, mi se pare cam mult.

N-aş merge cu afirmaţia pînă acolo încît să spun că poezia lui Brumaru este maculatură. Nici nu sunt un pudibond. Dar există o limită în toate. Limită care mă opreşte chiar şi să citez, necum să rostesc personal.

Liviu S.Bordaş
themis, utilizator
Themis a scris :N-aş merge cu afirmaţia pînă acolo încît să spun că poezia lui Brumaru este maculatură. Nici nu sunt un pudibond. Dar există o limită în toate. Limită care mă opreşte chiar şi să citez, necum să rostesc personal.

Simt ca si themis. Este usor socant chiar si acum cand recitesc expresia in cadrul acestei discutii. ....cu toate ca, asa cum arata un alt coleg este limbajul pe care il folosim in anumite cercuri fara retineri.
Oare asta sa fie trendul? ....noua normalitate?

.....Oricum, mi se pare pre mult sa exmatriculezi un olimpic pentru asa ceva, chiar si daca a vrut sa socheze sau sa faca pe grozavul. Cu cei care consuma alcool si droguri ce facem, ii impuscam?
Cred ca BLUES a inteles ca nu-i o chestie cu care sa te lauzi dar hai sa nu-l punem la zid si sa incercam sa il ajutam cu sfaturi juridice.

av. Costi Boncu
Boncu Constantin, Avocat
Toti cei care ati scris aveti dreptate...
Totusi, chiar daca Eminescu, Creanga (dar si Baudelaire) au scris asemenea versuri nu le-au prezentat ca "arta”, ci versuri "intre prieteni” (versuri pe care nu au dorit, in mod deosebit, sa le publice) – si editorii au publicat tarziu aceste scrieri, pt bani. Exista si carticica "Motanul cu cizme” (nu mai stiu cine a semnat scrierea), dar nu inseamna arta (deci nu se apuca nimeni sa analizeze asa lucrare), asa cum nici filmele porno nu vor primi vreodata un mare premiu cinematografic... Cine s-ar apuca sa faca o "critica de film” unei pelicule pornografice?
Ca e distractiv, e una, dar arta... care merita criticata (sau laudata)? Aceste scrieri exista, pur si simplu, pt amatorii de gen si... gusturile nu se discuta, dar aceasta nu inseamna ca nu sunt discutabile.
Chiar daca Brumaru a luat un premiu pt intreaga sa activitate de scriitor nu inseamna ca tot ceea ce a scris poate fi numit "arta”, mai ales ca e... altceva decat ce au scris Boccaccio sau autorii japonezi, ca exemple.
Numai la asemenea scrieri se reduce "literatura contemporana"? Elevul ar fi putut sa se refere la respectivele versuri fara a scrie explicit - dar a preferat (urmarit) sa isi socheze profesorii. Nu cred ca merita exmatricularea - si nu va fi exmatriculat; eventual va fi "suspendat" o zi-doua...
Cati indragostiti ar recita asemenea versuri iubitei? Cate indragostite ar aprecia asemenea versuri?

Fluturi? Ca tot sunt la acest "capitol”...
Un tip se duce la un bordel si cere o tipa blonda sus si blonda jos. E trimis in camera X, unde il asteapta, intinsa pe un pat matrimonial, o superba blonda sus, dar bruneta jos.
- Am cerut una blonda sus si blonda jos – se arata tipul nemultumit
- Tranteste usa – zice tipa – sa zboare mustele.
:tooth:
in timp ce in Universitati ca Yale, Cambridge sau Harvard se studiaza viata lui 2PAC, iar vulgaritatea in literatura este un lucru pe care Henry Miller, Charles Bukowski, Anais Nin si multi altii l-au exploatat si consumat, noi suntem atat de inapoiati incat ne ferim de aceste aspecte precum dracu de tamaie.

din pacate suntem cu vreo 100 de ani in urma pentru a intelege unele lucruri. reticenta cu care este privita literatura \"vulgara\" in Romania e aidoma cu cea a oamenilor care-l dadeau in judecata pe Larry Flint cu zeci de ani in urma, datorita revistei Hustler. sau asemenea cu cea a oamenilor care cu cativa zeci de ani in urma nu intelegeau ideea de \"arta conceptuala\", concept destul de raspandit in arta europeana si americana. un exemplu de arta conceptuala: [ link extern ]

din pacate pentru unii ( din fericire pentru cei mai multi ), arta se cam poate face din orice. spre exemplu \"celebrul portret al lui freud\" desenat: [ link extern ]

dar hei, suntem tara in care din 10 copii care dau BACUL, 9, si de f multe ori chiar 10, il iau. asta spune multe :-) suntem niste genii domnilor.

literatura vulgara, excluderea unor poeti cu care elevii au fost pur si simplu indobitociti de-a lungul anilor ( fie ei si foarte importanti, asa cum ii catalogheaza unii sau chiar asa-zisa istorie), nu inseamna prostie. nu faptul ca exista lucruri neconventianale e problema, ci faptul ca reforma este prost facuta. asta da, e un adevar.

nu gandul ca acest baiat ar putea deveni profesor ar trebui sa va sperie d-le de mai sus, ci gandul ca inca mai exista parinti ca dumneavoastra, incuiati, care confunda cunoasterea cu diletantismul si care nu stiu ca bun simtul in arta e la fel de important precum faptul ca Hagi nu era-n stare sa lege doua vorbe dar era un jucator bun. si-ar trebui sa va mai ingrijoreze desigur gandul ca Ministerul Educatiei inca este condus de incompetenti si va mai fi multa vreme.

cat despre poeti, prozatori, pictori si artisti in general, 90% din ei au fost homosexuali, alcoolici, drogati, obsedati sexual, si-asa mai departe.
bunul nostru nichita stanescu a fost un alcoolic infocat, dar asta nu ne impiedica sa recunoastem ca a fost un tip genial totusi.

deci, sa ne mai gandim inainte sa ne \"dam cu parerea\", iar daca pe creierul nostru scrie: \"Last updated: 1907 Toamna\" ar fi mai bine sa tacem.

cat despre autor, si eu il sfatuiesc sa nu aiba o atitudine de sfidare la adresa conducerii liceului in care invata insa in paralel, sa faca o vizita inspectoratului de care apartine liceul sau si sa explice ce a facut.

ei, si cica vrem descentralizare si vrem ca liceele sa nu mai depinda de ISJ-uri, cu asemenea oameni limitati la conducerea liceelor, imi si imaginez cat de grozav va fi cand liceele vor avea autonomie. doamne ajuta :-)