Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Kitsch
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Kitsch

Kitsch-ul e destul de greu de definit pentru ca trebuie ca definitia sa fie astfel conceputa incat sa dobandim o unealta prin care sa putem desparti cu usurinta arta veritabila de oroare. E dificil, pentru ca adeseori suntem tentati sa definim tot ceea ce nu ne place ca fiind kitsch.
Ce caractere ar trebui sa aiba o anumita productie ca sa o definim ca fiind kitsch?
- kitsch-ul nu face niciodata apel la emotie ci la reguli, adica kitsch-ul va respecta cu strictete si cu totul fara sens niste reguli de forma, continut, prezentare, etc.,
- kitsch-ului nu-i veti putea niciodata aduce critici in privinta regulilor, pentru ca kitsch-ul porneste de la ideea gresita ca arta este legata de un set de reguli ce se poat invata, consecinta fiind ca tehnica este absolutizata;
- chiar daca nu face apel la emotie, kitsch-ul face apel la sentiment, fiind un fel de "arta sentimentala".
- kitsch-ul nu numai ca pune forma inaintea fondului ci absolutizeaza forma ignorand fondul.
Primul exemplu de kitsch care-mi vine acum in minte este haiku in limba romana #-o .
1. Haiku este o forma de poezie in japoneza care se caracterizeaza prin:
- suprapunerea a doua idei sau imagini din care macar una este observata direct sau se intampla/apare adesea;
- e compus din 17 mora NU 17 SILABE pentru ca limba japoneza pune mare importanta asupra morei, folosind morele iar nu silabele ca bazaa sistemului fonologic.
- contine o referinta la anotimpuri
2. Kitsch-ul apare din faptul ca un haiku in limba romana va avea 17 silabe chiar daca IN ROMANA acesta regula e o simpla forma fara fond si fara sens. Mora e altceva decat o silaba iar daca in japoneza respectarea regulei 5-7-5 more in cele trei strofe aduce o muzicalitate aparte haiku-lui, in romana devine doar o maimutareala.
Dar, cum spunea prietenul Seneca: " Longum iter est per praecepta, breve et efficax per exempla" sa dam cuvantul maestrilor kitsch-ului numit "haiku romanesc"

Primul ghiocel -
Colind bucuroasă pe
Calea Lactee

:O
Am incercat si eu un haiku ceva mai plin de sens si a iesit:
Broasca din balta
Scoate limba roz iar
Musca e papa

:P
Daca ati auzi vreodata de o doina de catanie cantata gatuit in japoneza: "Doina lui Shinmen Musashi-no-Kami Fujiwara no Genshin" cred ca v-ati sparge de ras. Bun, ati prin ideea, nu-i asa?
Kitsch-ul, deloc greu de definit. Este arta de prost gust, a carei principala unitate de masura este cantitatea, intrucat cu calitatea nu va avea niciodata nimic in comun.

Muzica a ajuns un domeniu in care kitsch-ul este un loc comun. Domnul de mai jos, al carui nume refuz sa-l tin minte, isi bate joc (a se citi "interpreteaza cu mult talent" :pleasantry: ) de o foarte frumoasa romanta a Ioanei Radu care se numeste "N-ai sa stii niciodata".

Kitsch:
[ link extern ]

Ioana Radu (unicul videoclip de pe youtube):
[ link extern ]

Kitsch-ul are 98 de mii de vizualizari pe youtube, romanta interpretata de Ioana Radu a fost vizualizata doar de 7 mii de ori.

Cantitate sau calitate? Spre ce ne indreptam? :confused: Eu nu sunt deloc confuza in privinta asta. Nu voi aprecia niciodata ceea ce este de prost gust si ma voi delimita intotdeauna de cei care apreciaza pseudoarta.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Manelele si telenovelele sunt forme ale kitsch-ului muzical si cinematografic , care astazi ocupa un "loc important" in "cultura" multor persoane , majoritatea dintre aceste persoane fiind lipsite de cunostinte generale , de cultura artistica , majoritatea avand un anumit grad (in general restrans) de pregatire.
In aceste cazuri desi este vorba anumite "productii subartistice" la segmentul de populatie ,despre care ma refeream mai sus ,functioneaza in general "teoria turmei" ,tocmai in lipsa culturii si a unor termeni de compratie viabili ,in domeniile muzical si filmografic.
"De gustibus..."
Trebuie sa pornim de la premisa ca arta, prin urmare si kitsch-ul, sunt doua notiuni relative si despartite de o linie fina. De la sublim la ridicol sau de la geniu la nebunie nu e decat un singur pas.

Nu imi permit sa declar kitsch maneaua, de exemplu, din doua motive:1. ar insemna sa consider 1 milion de oameni din jurul meu tampiti si doar pe mine desteapta; 2. ar insemna sa pornesc de la premisa ca doar eu stiu ce "gadila frumos in ureche" iar placerea pe care o resimt ceilalti ascultand o manea e... (chiar, ce e?).

Mi se pare arogant sa declar ca 80% din populatie e tampita si inculta pentru ca prefera o melodie de-a lui Parizer sau mai stiu eu cui in locul Toamnei lui Vivaldi. Trebuie sa fim de acord ca Vivaldi e o muzica scrisa intr-o alta epoca, adresata altor trairi, o muzica de nisa, care se adreseaza unei anumite categorii (ma feresc sa afirma "superioare"). Mi se pare normal ca romanul sa reactioneze la niste lucruri care lui ii sunt familiare, exprimate intr-o limba pe care o cunoaste si aflate la indemana. Aveti impresia ca "Ooops, I did it again... Hit me, baby, one more time" cantata in 40 cm patrati de textile e mai de bonton decat "Din toate florile din lume eu doar pe tine te-am ales?" Sau poate preferati "I don't care about you, FUCK YOU!" de la Gn'R?
In concluzie - ma feresc sa fac catalogari si clasamente cu valabilitate generala doar in baza gusturilor mele; nu cred ca exista muzica buna si muzica de doi lei, ci exista doar muzica variata, si nu toata lumea reactioneaza la fel la acelasi tip de muzica, e o chestiune de toleranta si de respect pentru cel de alaturi. Si, sincera sa fiu, "teoria turmei" functioneaza exact la fel si in cazul "muzicii de calitate" pe care multi o apreciaza doar pentru a fi vazuti intr-o anumita masura.
PS - ce ziceti de lovitura data de Gutza in presa pariziana?
Imi place Vivaldi, imi place LvB, imi place Verdi, imi place Mozart, imi place Gica Petrescu, imi place Frank Sinatra, imi place Julio Iglesias, imi place Metallica, imi place Gn'R, imi place Judas Priest, imi place Nana Mouskouri, imi place Mariah Carey, imi place Whitney Houston, imi place Michael Jackson, imi place Smiley, imi place Mihaela Runceanu, imi place Angela Similea, imi place Mike Oldfield, imi place Jean Michel Jarre, imi place muzica tribala africana, imi place bossa nova si as putea continua cu zeci de nume de compozitori, interpreti sau genuri muzicale. Asta ma face incompatibila cu muzica lui Adrian Minune? Sau invers? Fiecare bucata muzicala isi are locul ei si momentul ei in viata unui om.
mikas, utilizator
Subscriu la ceeace au spus antelocutorii mei.As adauga ca imparatia kitch-ului se poate intinde in absolut orice domeniu-in arta(Arta si valoare, L.Blaga), -in pictura, in estetica-exemple avem peste tot-suntem inconjurati de astfel de kitch-uri- chiar in biserici, vedem beculete multicolore in loc de lumanari,diferite icoane care se fac la ora actuala si infatiseaza figuri actuale,proeminente, vedem cum vechile biserici au geamuri termopan(nu am nimic cu termopanul dar refacerea unei biserici presupune respectarea autohtonului , al epocii respective).
In constructii-"minunatele palate cu turnuri, turnulete ", si nu numai, incercand sa impresioneze prin lipsa de bun simt, desi unora le poate aparea ca frumos.
In muzica nu mai vorbesc.Nu cred ca putem sa spunem ca doar manelele sunt kitch-uri(ati ascultat Manea cantata de Marele T.Gheorghe?)-
In literatura, daca se poate numi literatura, insiruirea a cat mai multe fraze porcoase, stupide, care frizeaza paranoia-si aceasta se cheama arta(nu dau exemple concrete caci sunt cunoscute)
Chiar si in arta culinara ne izbim de kitch-nu mai mancam o mancare sanatoasa, autohtona(nu vorbesc despre integrarea altor bucatarii in bucataria noastra)-mancam fel de fel de sofisticarii care de fapt sunt denaturari ale felului initial in care este pregatita si prezentata mancarea respectiva. Priviti-moda vestimentara-este kitch, lipsita de gust dar LA MODA.
Deci kitch-ul ne-a invadat , este prezent in toata viata noastra si nu stiu daca vom scapa de el.Copiii nu mai sunt invatati la scoala sa respecte adevaratele valori -prea multa scoala strica-ori lipsa de cultura(in toate domeniile) aceasta este cea care duce la kitch.Umila mea parere!
liamic43 a scris:

Subscriu la ceeace au spus antelocutorii mei.As adauga ca imparatia kitch-ului se poate intinde in absolut orice domeniu-in arta(Arta si valoare, L.Blaga), -in pictura, in estetica-exemple avem peste tot-suntem inconjurati de astfel de kitch-uri- chiar in biserici, vedem beculete multicolore in loc de lumanari,diferite icoane care se fac la ora actuala si infatiseaza figuri actuale,proeminente, vedem cum vechile biserici au geamuri termopan(nu am nimic cu termopanul dar refacerea unei biserici presupune respectarea autohtonului , al epocii respective).
In constructii-"minunatele palate cu turnuri, turnulete ", si nu numai, incercand sa impresioneze prin lipsa de bun simt, desi unora le poate aparea ca frumos.
In muzica nu mai vorbesc.Nu cred ca putem sa spunem ca doar manelele sunt kitch-uri(ati ascultat Manea cantata de Marele T.Gheorghe?)-
In literatura, daca se poate numi literatura, insiruirea a cat mai multe fraze porcoase, stupide, care frizeaza paranoia-si aceasta se cheama arta(nu dau exemple concrete caci sunt cunoscute)
Chiar si in arta culinara ne izbim de kitch-nu mai mancam o mancare sanatoasa, autohtona(nu vorbesc despre integrarea altor bucatarii in bucataria noastra)-mancam fel de fel de sofisticarii care de fapt sunt denaturari ale felului initial in care este pregatita si prezentata mancarea respectiva. Priviti-moda vestimentara-este kitch, lipsita de gust dar LA MODA.
Deci kitch-ul ne-a invadat , este prezent in toata viata noastra si nu stiu daca vom scapa de el.Copiii nu mai sunt invatati la scoala sa respecte adevaratele valori -prea multa scoala strica-ori lipsa de cultura(in toate domeniile) aceasta este cea care duce la kitch.Umila mea parere!

Corect. Consider ca ceea ce este kitsch nu rezista - se elimina cu timpul.