Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Daca imi deschid o intreprindere individuala platesc ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Daca imi deschid o intreprindere individuala platesc TVA?

Daca imi deschid un II(Intreprindere Individuala) acum si incep activitatea peste 2 luni platesc taxe (sunt platitor de TVA...)???
Platitor de TVA veti alege dumneavoastra daca vei fi sau nu. Eu in momentul in care am mers la administratia financiara, am completat un formular in care am declarat ca nu vreau sa fiu platitor de TVA. Din ce stiu eu, veti deveni automat platitor de tva daca veti avea incasari ce depasesc de 119.000 lei. Multa bafta!