Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cum vinde un SRL un imobil?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cum vinde un SRL un imobil?

Un SRL, platitor de TVA si cu obiect de activitate productie mobilier, detine un apartament achizitionat de la o persoana fizica in 1996, inregistrat cu valoarea de xx xxx lei, amortizat 80%. Nu s-a facut reevaluare.

Problema:
Firma doreste sa vanda apartamentul. Cumparatorul este persoana fizica.
Ce documente trebuie intocmite?
Sunt necesare acte, declaratii, taxe notariale?
Care este valoarea TVA?
imobilele se pot instraina doar prin act autentic la notar....el va va spune ce acte aveti nevoie.