avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis retinut alcool
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis retinut alcool

Am fost testat cu aparatul etilotest care a a indicat 0.16 mg/l, deoarece băusem doar un shot de tequila, am solicitat recoltarea probelor biologice, iar rezultatul a fost 0.00 g/1000 ml, fapt menționat și în procesul verbal de contravenție. În baza acestui rezultat am obținut prelungirea dovezii de circulație şi acum intentionez să contest procesul verbal pentru a-mi recupera permisul. Cum ar trebui sa formulez contestatia tinand cont de faptul ca in aerul expirat au iesit 0.16 mg/l, dar totusi in sange a fost 0.00 g/1000 ml. Mai trebuie sa va spun ca am recunoscut si verbal si intr-o declaratie pe care i-am dat-o politistului ca am consumat un shot de tequila, dar fara sa precizez ora. Si acest fapt a fost mentionat de catre politist si pe procesul verbal pe care l-am semnat, fara sa observ respectiva mentiune.
Va multumesc anticipat!
nu am retinut daca ati primit suspendare ptr 90 de zile sau inca sunteti intr-o faza a urmaririi penale. in mod normal, trebuie sa fiti sanctionat cu suspendarea permisului ptr 90 de zile, in aceasta contraventie nu este necesara proba biologica deoarece se sanctioneaza consumul de bauturi alcoolice ceea ce este dovedit fara nici o indoiala de etilotest.

in acest caz, degeaba faceti contestatie - contraventia este dovedita si nu puteti face dovada contrara.
Am primit suspendare pentru 90 zile si ar mai trebui sa mentionez ca probele de sange au fost luate imediat dupa completarea procesului verbal de contraventie, spitalul fiind la cca. 500 m de locul unde am fost oprit. Si ca urmare a faptului ca am cerut probe de sange nu am mai primit o copie a procesului verbal completat la momentul testarii cu aparatul etilotest, politistul nu mi-a mai cerut sa-l semnez spunandu-mi ca-l va anula si ca va intocmi un nou proces verbal in momentul in care va avea rezultatul probelor biologice. Nu stiu ce scria in acel proces verbal. M-a invitat sa semnez un formular NECOMPLETAT ("in alb" adica) de predare a permisului si am refuzat solicitand probe de sange. Dupa ce i-au parvenit rezultatele probelor de sange a completat un nou proces verbal (la 5 zile dupa primul) cu suspendarea dreptului de a conduce autovehicule pentru 90 zile. Si sunt mentionate valorile alcoolemiei de 0,16 in aerul expirat si de 0,00 in sange.
Eu am scris asa:

"La data de 08.06.2012 am fost sancţionat contravenţional prin intermediul procesului verbal de constatare a contravenţiei seria XX nr. XXXXXX pentru o presupusă încălcare a unor reguli de circulaţie.
În fapt, la data de 03.06.2012, ora 04:35, am fost oprit de către un echipaj de Poliţie, şi am fost testat cu aparatul etilotest DRAGER ARUB XXXX rezultatul fiind de 0,16 mg/l.
Deoarece nu am consumat alcool înainte de a conduce am solicitat echipajului de Poliţie să-mi fie recoltate probe biologice de sânge. Rezultatul acestor probe a fost de 0,00 g/1000 ml, conform Buletinului de analiză toxicologică alcoolemie nr. XXX/XXX din 04.06.2012 menţionat în procesul verbal de contravenţie seria XX nr. XXXXXX din 08.06.2012.
Anexez la prezenta copia procesului verbal de contravenţie precum şi copia dovezii de circulaţie eliberate de către Poliţia XXXXXX.
Având în vedere că rezultatul alcoolemiei probelor biologice de sânge a fost 0,00 g/1000 ml vă rog să analizaţi posibilitatea anulării procesului verbal de constatare a contravenţiei seria XX nr. XXXXXX din 08.06.2012."


Am omis sa va spun ca mi-au fost recoltate 2 (doua) probe de sange la interval de o ora intre ele, prima la maxim 15 minute din momentul testarii cu etilotestul, si repet rezultatul ambelor probe de sange a fost 0,00 g/1000 ml (ZERO,ZEROZERO)
Va rog sa-mi spuneti daca e corect cum am scris "0,00 g/1000 ml" sau trebuia sa scriu "0,00 la mie". Si daca e bine ce am scris in contestatie.
asa cum am precizat, ptr retinerea contraventiei nu are nici o importanta existenta sau modalitatea de recoltare a probelor biologice.
ptr sanctionarea dvs este suficienta bonul emis de catre etilotest iar valoarea acestuia trebuie sa fie maxim 0,4. in concluzie, orice critica veti avea asupra probelor biologice nu va avea drept efect anularea pv.
Ar mai fi ceva: in procesul verbal e consemnata o alcoolemie de 0,16, iar in dovada inlocuitoare o alcoolemie de 0,18. Ma pot lega de asta?

Alte discuții în legătură

Alcoolemie 0.12 permis suspendat? Raluka1985 Raluka1985 Buna ziua, Sotul meu a fost oprit in trafic dupa ce bause un pahar de bere iar la etilotest a iesit alcoolemie 0.12 . Politistul a retinut permisul pentru 90 ... (vezi toată discuția)
0.16 alcool in aer expirat si 2.0 in sange anonimus17 anonimus17 Buna, in data de 30 mai in jurul orei 21 am consumat 1 bere la o terasa cu niste prieteni, la ora 21.30 m-am urcat la volan si la cca 100m am provocat un ... (vezi toată discuția)
Permis suspendat - 90 zile geoteoria geoteoria As dori sa ma sfatuiasca cineva daca, as avea castig de cauza, la un proces verbal de contraventie, respectiv, in seara de 30.08.2012, am fost oprit de un ... (vezi toată discuția)