Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Ponta vs Basescu pentru locul la CE
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Ponta vs Basescu pentru locul la CE

Parlamentul României tocmai a emis o declarație politica prin care îl desemnează pe prim ministru ca reprezentant al României la Consiliul European (institutia este considerata „presedintia colectiva” a UE) si l-a desemnat pe președinte să se ocupe de domeniile externe si de aparare.

Considerati că aceasta declaratie politica are valoare legala?

Constituția României spune:
Art. 91
(1) Preşedintele încheie tratate internaţionale în numele României, negociate de Guvern, şi le supune spre ratificare Parlamentului, într-un termen rezonabil. Celelalte tratate şi acorduri internaţionale se încheie, se aprobă sau se ratifică potrivit procedurii stabilite prin lege.

Deci președintele le semneaza dar primul-ministru le negociaza. Avand in vedere asta, consider ca este corect ca primul-ministru să mearga la Consiliul European, unde se negociaza deciziile executive si tratatele.

Mai avem si art. 102 din Constitutie care spune:

(1) Guvernul, potrivit programului său de guvernare acceptat de Parlament, asigură realizarea politicii interne şi externe a ţării şi exercită conducerea generală a administraţiei publice.

Deci am mai avea incă un argument in favoarea lui Ponta.

Totusi, mai avem si articolul 80 care spune:
Preşedintele României reprezintă statul român şi este garantul independenţei nationale, al unităţii şi al integrităţii teritoriale a ţării. Preşedintele României veghează la respectarea Constituţiei şi la buna funcţionare a autorităţilor publice.

In ce limite reprezintă statul român președintele?
Putem considera politica europeana ca fiind politica externă?

Ce părere aveti despre disputa si cine credeti ca ar trebui să participe la intrunirile Consiliului European.

Trebuie avut in vedere de asemenea faptul că România are 14 voturi (a saptea putere ca vot).
Din pacate invitatia la discutia dvs. este prea partizana si nu exista obiectivitate si detasare.

Ares-3, moderator
Partizanatul il da constitutia. Totusi, trebuie sa ii dau dreptate presedintelui.

Tratatul de la lisabona a schimbat structura organizatorica a UE si el este cel mai in masura sa participe la intrunirile Consiliului European.
Un exemplu in care constitutia e batuta la fund de un tratat european. Nu e un lucru neaparat rau
Alexandru Munteanu, Avocat
bine ca-i dati dreptate... si cine-l tine sa se duca?:slap:

... pana la urma, ori ca hahaie la consiliul european, ori ca hahaie in alta parte, chiar nu intereseaza pe nimeni.
Tara arde si baba se piaptana! Un fals conflict intre smecheri care sa ne abureasca! Pe mine ca simplu cetatean ma intereseaza s-o duc bine, sa apara masuri care sa stimuleze cresterea economica sanatoasa, un sistem educational performant (vezi Finlanda), un sistem de sanatate necorupt s.a.m.d, Din punctul meu de vedere acolo poate sa mearga si king Cioaba daca noi o ducem bine!:dance3::dance3:
George Moraru, Consultant fiscal
Pai prosperitatea noastra depinde si de ce se negociaza in respectivul consiliu. Daca președintele spre exemplu negociaza ca statele nu trebuie sa se mai indatoreze cu mai mult de 0,1%, atunci guvernul trebuie sa indeplineasca ce a vrut Basescu.

Consiliul European este ultima veriga de putere a lui Basescu, este probabil cea mai importanta dintre toate.