Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... plata concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

plata concediu medical

Buna ziua,

am incheiat un contract de munca pe data de 12.03.2012. in data de 17.04.2012 am intrat in concediu medical cod 06 pana in data de 21.04.2012. din data de 22.04.2012 pana in data de 30.04.2012 am fost in concediu medical cod 01. iar intre 1.05.2012-15.05.2012 am fost in concediu medical cod 01. angajatorul spune ca nu imi poate plati concediul medical cod 01 cuprins intre 22.04.2012- 15.05.2012 ptr ca nu am avut stagiu de cotizare de minim o luna inainte de a intra in concediu medical ci imi poate plati doar concediul medical de 5 zile cod 06 conform legii. este corect?
va multumesc
Da,este legal sa se plateasca doar 06, daca nu ati mai lucrat anterior sau nu ati fost in somaj sau crestere copil,dat fiind ca pt.plata certificatullui de cm cod 06 urgenta medico-chirurgicala nu este necesar stagiu minim de cotizare,care este de minim 1 luna sau 22 de zile lucratoare in ultimele 12 luni anterioare cm.in timp ce pt. boala obisnuita cod 01 aveti nevoie de stagiul minim definit mai sus.
Daca ati avut stagiu asimilat,somaj crestere copil sau ati lucrat inainte de 12 martie,trebuie sa faceti dovada prin adeverinte pt. fiecare dintre situatiile nominalizate cu veniturile realizate si vi se va plati si cm 01.
ContSters136493, utilizator
buna seara,
referitor la mesajul anterior. in perioada 15.05.2012 pana la sfarsitul lunii iulie 2012 voi fi in concediu de risc maternal. tinand cont ca inainte de 12.03.2012 nu am avut contract de munca, nici stagiu de cotizare as dori sa va intreb daca indeplinesc conditiile pentru a intra in continuare in concediu prenatal si respectiv postanatal?

multumesc foarte mult
Da,veti putea beneficia atat concediul prenatal cat si de cel postnatal.(126 zile )care se acorda si fara stagiul minim de cotizare,pe care dvs.oricum il aveti deja indeplinit.
ContSters136493, utilizator
multumesc
o seara placuta (^^)//