Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu asistent personal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu asistent personal

Vreau sa stiu care va fi salariul asistentului personal al persoanei cu handicap dupa OUG nr 19/2012 , deoarece in luna iunie 2010 salariul brut era de 705 lei , iar acum fiind platit cu salariul minim pe economie este 700 . Daca se va face majorarea cu 8 % depasesc salariul avut in iunie 2010 . va rog sa-mi raspundeti .

Salariul dvs. va fi 700x108%=756lei.Majorarea se aplica la salariul din mai 2012....
Buna ziua. Am si eu o intrebare: Avem o fetita in varsta de doiani cu handicap SD iar sotul a fost in indemnizatie de crestere copil, el a renuntat si as dori sa intru eu ca asistent personal la fetita, cat este indemnizatia lunara?

In cazul CCC cu o durata de 1 an, indemnizatia lunara se stabileste in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei (1,2 ISR) si nici mai mare de 3.400 lei (6,8 ISR).

In cazul CCC cu o durata de 2 ani, indemnizatia lunara se stabileste in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei (1,2 ISR)si nici mai mare de 1.200 lei (2,4 ISR).

unde,
ISR = indicatorul social de referinta in vigoare .... in prezent, acesta are o valoare de 500 lei.