avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu asistent personal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu asistent personal


Vreau sa stiu care va fi salariul asistentului personal al persoanei cu handicap dupa OUG nr 19/2012 , deoarece in luna iunie 2010 salariul brut era de 705 lei , iar acum fiind platit cu salariul minim pe economie este 700 . Daca se va face majorarea cu 8 % depasesc salariul avut in iunie 2010 . va rog sa-mi raspundeti .

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:08, 25 Septembrie 2012
Salariul dvs. va fi 700x108%=756lei.Majorarea se aplica la salariul din mai 2012....
Buna ziua. Am si eu o intrebare: Avem o fetita in varsta de doiani cu handicap SD iar sotul a fost in indemnizatie de crestere copil, el a renuntat si as dori sa intru eu ca asistent personal la fetita, cat este indemnizatia lunara?

In cazul CCC cu o durata de 1 an, indemnizatia lunara se stabileste in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei (1,2 ISR) si nici mai mare de 3.400 lei (6,8 ISR).

In cazul CCC cu o durata de 2 ani, indemnizatia lunara se stabileste in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei (1,2 ISR)si nici mai mare de 1.200 lei (2,4 ISR).

unde,
ISR = indicatorul social de referinta in vigoare .... in prezent, acesta are o valoare de 500 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

limitele indemnizatiei ccc, modificate de la 1 ianuarie 2012? adela05 adela05 In OUG 111/2010, la art. 2, alin. 2 si 3 se prevede ca limitele indemnizatiei sunt \"(2) indemnizatia se stabileste in cuantum de 75 % din media veniturilor ... (vezi toată discuția)
Concediu indemnizatie marinelabiceri marinelabiceri Buna ziua va rog sa ma ajutati cu un sfat : am o mare nelamurire: am doua luni de prenatal martie si aprilie iar inainte 4 luni de risc maternal. Firma la ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de ccc mitid84 mitid84 Buna ziua. va rog sa-mi spuneti si mie cu cat se plateste primul an de crestere copil si anul al 2lea de crestere copil. In al doilea an este o suma fixa ... (vezi toată discuția)