Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

insolventa

Buna seara,

Cum si in ce mod o societate comerciala poate declara insolventa? Datoriile prezente sunt doar catre stat, acestea fiind mult mai mari decat cifra de afaceri a firmei. In urma cu putin timp (1 luna ) s-a achitat o suma considerabila din datorie, insa acum suma totala de plata este la fel.

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Elena Strainescu
Debitorul poate cere intrarea in procedura insolventei in temeiul legii nr. 85 din 2006, insa luati in considerare prevederile art. 27 alin. 4, respectiv introducerea prematura, cu rea-credinta, de catre debitor a unei cereri de deschidere a procedurii atrage raspunderea patrimoniala a debitorului persoana fizica sau juridica, pentru prejudiciile pricinuite.
Va recomand sa faceti o analiza foarte atenta a situatiei si apoi sa formulati cerere de deschidere a procedurii. In cuprinsul art. 28 din lege gasiti ce documente trebuie sa depuneti la instanta impreuna cu cererea.