Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... incompabilitate si conflict de interese
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

incompabilitate si conflict de interese

Directorul general cu contract de management la o institutie publica este incompatibil cu demnitatea publica(consilier judetean)???
Dar in conflict de interese?
Potrivit Lei nr.161/2003 , art. 88:
(1) Funcţia de consilier local sau consilier judeţean este incompatibilă cu:
d) funcţia de preşedinte, vicepreşedinte, director general, director, manager, asociat, administrator, membru al consiliului de administraţie sau cenzor la regiile autonome şi societăţile comerciale de interes local înfiinţate sau aflate sub autoritatea consiliului local ori a consiliului judeţean respectiv sau la regiile autonome şi societăţile comerciale de interes naţional care îşi au sediul sau care deţin filiale în unitatea administrativ-teritorială respectivă;
.......

Asadar, in speta, este vorba despre o situatie de incompatibilitate intre cele doua functii.
dar director al casei de sanatate ???este instituie publica autonoma
Art. 94 din Legea nr.161/2003:
(1) Calitatea de funcţionar public este incompatibilă cu orice altă funcţie publică decât cea în care a fost numit, precum şi cu funcţiile de demnitate publică.
....

directorul general al casei de sanatate nu este functionar public ,exte o functie obtinuta pe baza de examen , cu contract de management pe 4 ani? legea 95/2006 art 288 alin3
Conform articolului 180 alin.1 lit.a din Legea 95/2006 privind organizarea si functionarea unitatilor sanitare, functia de manager este incompatibila cu exercitarea oricaror alte functii salarizate, nesalarizate sau/şi indemnizate, cu excepţia funcţiilor sau activităţilor în domeniul medical în aceeaşi unitate sanitară, a activităţilor didactice, de cercetare ştiinţifică şi de creaţie literar-artistică;