Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Master - la ce imi foloseste
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Master - la ce imi foloseste

Am si eu o intrebare...anul acesta termin facultatea de drept...si vreau sa va intreb daca stiti daca ajuta la ceva masteru? eu as vrea sa ma fac avocat...deci?merci
Da, un master ca orice alta forma de pregatire si specializare post-universitara, este folositor. Va poate fi doar de folos, mai mult sau mai putin, si nu va poate dauna in nici un fel.
Puteti fi admis in avocatura si profesa chiar fara master iar ulterior va puteti completa cunostintele in domeniul juridic la cursurile Institutului National pentru Pregatirea si Perfectionarea Avocatilor.
deci si daca nu m-as face avocat sa zicem...la ce mi-ar mai putea ajuta masterul?
In mod direct nu va ajuta la nimic, indiferent daca veti deveni avocat, notar, primar etc.
Cunostintele de specialitate acumulate, daca va pregatiti serios, va vor fi insa de folos in cariera.
in principiu sa inteleg ca e cum zicea un coleg, ca nu face masteru ca nu ajuta la nimic....civil si penal sa stiu a-z asta e important :D
Ares-3, moderator
Iti aprofundezi cunostintele juridice si iti dezvolti modul de gandire. Orice studiu in plus te ajuta sa progresezi pe plan profesional.