Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Accesarea fara drept a conturilor de email si ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Accesarea fara drept a conturilor de email si schimbarea parolelor. Ce putem face?

buna ziua,azi ne-au fost sparte adresele de email la toata familia si schimbate parolele noi ne mai avand acces la aceste emai-luri,adresa de email alternativa pt recuperare fiind cea a fiului,fiind si a lui inlocuita tot de aceasta pers.nu mai putem face nimic,ce putem face?un prieten de-al baiatului meu avea acces la adresa de email al fiului meu,tot el a spart aceste adrese,exista ceva legal pt a fi tras la raspundere?
Puteţi sesiza organele de urmărire penală , printr-o plângere împotriva făptuitorului.
Legea 161/2003, art. 42/47 , reglementează infracţiunile care privesc accesarea fără drept a unui sistem informatic.
si ce risca acea persoana ptr aceasta fapta?ce pedepse sunt pt aceasta fapta?
un dosar penal, o sperietura buna, si in cel mai fericit caz... o amenda penala, pentru violarea corespondentei...