avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Accesarea fara drept a conturilor de email si ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Accesarea fara drept a conturilor de email si schimbarea parolelor. Ce putem face?

buna ziua,azi ne-au fost sparte adresele de email la toata familia si schimbate parolele noi ne mai avand acces la aceste emai-luri,adresa de email alternativa pt recuperare fiind cea a fiului,fiind si a lui inlocuita tot de aceasta pers.nu mai putem face nimic,ce putem face?un prieten de-al baiatului meu avea acces la adresa de email al fiului meu,tot el a spart aceste adrese,exista ceva legal pt a fi tras la raspundere?
Cel mai recent răspuns: m_alin , utilizator 10:11, 5 Iulie 2012
Puteţi sesiza organele de urmărire penală , printr-o plângere împotriva făptuitorului.
Legea 161/2003, art. 42/47 , reglementează infracţiunile care privesc accesarea fără drept a unui sistem informatic.
si ce risca acea persoana ptr aceasta fapta?ce pedepse sunt pt aceasta fapta?
un dosar penal, o sperietura buna, si in cel mai fericit caz... o amenda penala, pentru violarea corespondentei...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

'spargerea' parolei de e-mail personal INFORMAT INFORMAT Va rog, daca puteti sa-mi spuneti care este legea si articolul care sanctioneaza patrunderea in adresa de e-mail personala si preluarea de date, indiferent ... (vezi toată discuția)
Vreau sa renunt la o plangere penala justme2013 justme2013 Am facut acum cateva zile o plangere penala impotriva unui coleg care mi-a spart conturile de mail si messenger si mi-a modificat parolele, amenintandu-ma ca ... (vezi toată discuția)
Cont de e-mail spart Miyako Miyako Este vorba despre o discutie avuta pe un forum oarecare si nu neam putut pune de acord. Unei persoane i sa spart contul de email si i sa schimbat parola. Cel ... (vezi toată discuția)