Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie profit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie profit

Va rog sa-mi spuneti daca am obtinut profit in anul curent i( Sold C ct. 121 ) ce inregistrari contabile se fac la sf anului in care am obtinut profit si ce inregistrari se fac anul urmator, avand o pierdere contabila din anii precedenti ( Sold D ct.117 )

Multumesc anticipat!
Singura repartizare care se face la sfarsitul anului este 129=1061 cu suma reprezentand constituirea rezervei legale, daca nu este deja constituita. La 01 ianuarie anul urmator se face inregistrarea 121=117analitic distinct (de ex. 08). Repartizarea profitului se face in dupa constituirea AGA si aprobarea situatiilor financiare anuale, respectiv 117.08=117.xx; 457, 129. In soldul creditor al contului 117.08 poate ramane profit nerepartizat. Pierderea contabila din anii precedenti este deductibila si fiscal daca nu s-au depasit cinci ani. (cei cinci ani au devenit sapte incepand cu pierderea aferenta anului 2008). In acest sens este utila inregistrarea pierderii pe 117 analitic distinct pe fiecare an fiscal.
Am urmatoarea situatie:
La o firma se incheie anul 2008 cu pierdere (63.000).
In luna ianuarie inregistrez: 117=121 63.000
Este corect? Mai este necesar sa sting rulajul lui 121 astfel:
121=121 -63.000 (suma in rosu)? (pt ca in balanta lunii ianuarie 2009 sa-mi apara doar rulajul contului 121aferent anului 2009)
In luna ianuarie 2009 se reporteaza pierderea din 2008 de 63000 prin nota contabila: 1171 = 121. In anul in care o sa se realizeze profit o sa se acopere pierderea din ct. 1171, bineinteles la inceputul anului urmator.