Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie de intretinere

se poate promova o actiune prin care se cere plata pensiei de intretinere pentru o studenta (20 ani), daca parintii NU SUNT DIVORTATI, doar despartiti in fapt?:">
Da se poate. insa trebuie sa demosntrati ca intradevar parintii sunt despartiti in fapt si ca tatal nu contribuie la intretinerea dvs la scoala. De asemenea nu trebuie sa realizati venituri pentru a vi se acorda aceasta pensie ( cu exceptia bursei).
Buna ziua,

obligatia de intretinere pe care parintii o au fata de copii nu este conditionata de existenta divortului.
Se poate formula o actiune prin care perintele sa fie obligat la indeplinirea obligatiei de intretinere fata de copilul sau - presupun ca domnisoara este in continuarea studiilor.

Cu stima,
av. Costi Boncu
Da, se poate promova o astfel de actiune . Calitatea procesuala activa o are chiar copilul care este student.
Multumesc tuturor, mi-ati dat vesti foarte bune!