avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 363 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract pentru imobil in faza de proiect
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract pentru imobil in faza de proiect

Buna
am nevoie de un sfat...
In Decembrie 2007 am platit un avans de 40000 Euro pentru un apartament care trebuia predat pe data de 1 August 2008,
urmand sa platesc si restul sumei de 25000 euro..problema este ca azi 4 Ianuarie 2009 apartamentul meu este tot in faza de proiect :((
In antecontract este specificata plata unei penalizari in cazul nepredari la timp al imobilului...intrebarea mea este daca acest antecontract poate fi anunalat?????
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: themis , utilizator 12:28, 6 Ianuarie 2009
Conform antecontractului , in caz de nepredare la timp a imobilului , se vor percepe penalitati
Oricum , a trecut suficient de mult timp pt a constata ca vanzatorul nu si-a indeplinit obligatia contractuala de a preda bunul imobil.
Va puteti adresa instantei de judecata cu o actiunea avand ca obiect anularea antecontractului de vanzare cumparare
Daca ambele parti contractante sunt de acord , va puteti exprima vointa de a anula acest antecontract chiar in fata notarului public.
Pt indrumari mai precise aratati inscrisul unui avocat.
Ultima modificare: Duminică, 4 Ianuarie 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Putei sa-i spuneti rezolutiune, sau reziliere (in functie de natura actului - contract de vanzare-cumparare a unui bun viitor sau contract de construire) , sau, pur si simplu, desfiintare. Despre asta e vorba, nu despre anulare.

Neandeplinirea obligatiilor contractuale nu este motiv de nulitate.

Liviu S.Bordas
Asa este , nu am utilizat termenul corect. In caz de neexecutare culpabila a oblgatiei contractuale intervine sanctiunea rezilierii (in cazul in care contractul este cu executare succesiva ) sau a rezolutiunii - ( cu executare dintr-o data , uno ictu...)
Oricum , neexecutarea culpabila intervine dupa incheierea contractului in mod valabil, iar cauzele de nulitate sunt anterioare incheierii acestuia .(sau concomitente)
:rolleyes:
m -am gandit la o cauza de ineficacitate a actului juridic, ...asa e la inceput...
:)
Ultima modificare: Luni, 5 Ianuarie 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Puteti solicita rezolutiunea/rezilierea contractului pentru neindepinirea obligatiei principale a vanzatorului/constructorului, restituirea avansului si daune reprezentand dobanda legala comerciala de la data cand trebuia sa va predea apartamentul (1 august 2008). atentie s nu fie vreo clauza in care sa fie mentionat pierderea avansului in caz de reziliere din initiativa dvs. In acesta situatie il veti chema la conciliere si il veti actiona in judecata pentru plata penalitatilor de intarziere mentionate in contract (de la data de 01.08.2008 si pana la efectiva achitare).
aartist a scris:

Puteti solicita rezolutiunea/rezilierea contractului pentru neindepinirea obligatiei principale a vanzatorului/constructorului, restituirea avansului si daune reprezentand dobanda legala comerciala de la data cand trebuia sa va predea apartamentul (1 august 2008). atentie s nu fie vreo clauza in care sa fie mentionat pierderea avansului in caz de reziliere din initiativa dvs. In acesta situatie il veti chema la conciliere si il veti actiona in judecata pentru plata penalitatilor de intarziere mentionate in contract (de la data de 01.08.2008 si pana la efectiva achitare).



Eu aş susţine că în cazul desfiinţării contractului din culpa vînzătorului se produc efecte privind obligaţia de dezdăunare de la data plăţii avansului, nu de la data la care trebuia predat apartamentul. Deci, de la 1 decembrie 2007.

Apoi, chiar dacă ar exista o clauză privind pierderea avansului, ea devine inoperantă, deoarece, chiar şi în situaţia în care desfiinţarea contractului este din iniţiativa cumpărătorului, ea se face pe temeiul neîndeplinirii obligaţiilor vînzătorului. Ar fi culmea: vînzătorul aflat în culpă să poată reţine avansul în temeiul unei prevederi contractuale care ar fi fost în favoarea sa doar dacă el şi-ar fi îndeplinit obligaţiile, iar cumpărătorul nu.

Liviu S.Bordaş

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reziliere lilicrin lilicrin Cum se poate rezilia/anula un act sub semnatura privata? Va multumesc. (vezi toată discuția)
Nerespectare promisiune de vanzare imobil Liviu V. Liviu V. In ce conditii nu mai produce efecte o promisiune de vanzare? A fost incheiata o astfel de promisiune prin care vanzatorul se obliga sa predea apartamentul ... (vezi toată discuția)
Nerespectarea antecontract vanzare-cumparare de catre promitent cumparator jhonmer jhonmer Este vorba despre un apartament. S-a facut un antecontract in 12.02 2009 intre parti in care s-a dat o arvuna de 1000 de euro si urma ca in data de 10.04 2009 ... (vezi toată discuția)