Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita institutie publica
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita institutie publica

Debitoarea institutie publica a facut contestatie la poprire fiind in curs de judecata.
Nu am facut validarea popririi pentru neexecutarea titlului de catre tertul poprit.
cum o determin sa-*mi dea banii daca pierde contestatia?
Au trecut mai mult de trei luni de la infiintarea popririi.
Exista OG 22/2006 referitoare la executarea silita a institutiilor bugetare potrivit careia daca in buget nu exista sume prevazute cu aceasta destinatia (plata unor sume stabilite prin hotarari judecatoresti) atunci acestea au la dispozitie un termen de 6 luni pentru rectificarea bugetului si cuprinderea sumei in buget pentru a se efectua plata. Probabil ca acesta este si motivul contestatiei la executare.