Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... probleme la scoala din cauza unui minor de 14 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

probleme la scoala din cauza unui minor de 14 ani

Nu stiu daca e cel mai potrivit loc pentru aceasta problema,

Este vorba despre cumnatica mea, de 13 ani, si care tocmai a terminat clasa a 7-a. Problema e ca are in clasa un coleg, de 14 ani care in continuu se leaga de ea, ii vorbeste urat si o streseaza in fiecare zi. S-a intamplat de mai multe ori sa vina plangand acasa din cauza acestui individ. Faza e ca diriginta clasei, din ce-am vazut, nu stie sa se impuna si chiar daca i s-a atras atentia despre comportamentul individului nu s-a intamplat nimic.
Am fost astazi la scoala si sotia mea a vorbit cu el, dar mai ca nu ne-a dat si 2 palme la cat sictir avea in el. Si-a sunat si mama in timp ce vorbeam cu el sa spuna ca se leaga cineva de el. Eu nu m-am bagat ca nu de alta ii dadeam si vreo 2 de-l :stunned:

Vreau sa stiu daca se poate face ceva pe cale legala, mai ales ca el are 14 ani, deci raspunde pentru faptele lui ca discernamant clar are. S-a legat si se leaga in continuare si de alti copii, iar unii parinti l-au si amenintat, dar eu deocamdata nu vreau sa-l amenint ca sa nu-mi fac probleme.
Vreau sa stiu daca exista vreo cale legala de rezolvare, chiar daca insulta din ce stiu eu nu este in vigoare. Daca este cazul vorbesc si cu ceilalti parinti ai caror copii au fost jigniti.

Stiu ca exista un regulament intern, sau ar trebui sa existe, dar eu nu l-am gasit pe site (dar voi merge la secretariat). Ideea e ca nu vreau sa umblu prin tribunale sau chestii de genul, vreau doar sa-l scutur putin si sa-i complic existenta, dar sa fie legal.
Formulati , eventual impreuna cu alti parinti aflati in situatia dvs sau in situatii asemanatoare , plangere/sesizare la directorul scolii , apoi daca ramane fara rezultate , si la Inspectoratul Judetean de Invatamant pentru a se lua cuvenitele masuri impotriva minorului , aratand ca desi ati sesizat conducerea scolii nu s-au luat masurile necesare impotriva acestuia.
Este bine sa existe probe cu privire la atitudinea minorului , pentru ca simpla povestire a unor fapte nu este de natura sa duca la aplicarea unei pedepse impotriva persoanei presupus vinovate.
N.B.
Recomandabil ar fi ca indiferent de situatie si de stresul cauzat sa aveti o exprimare mai blanda si cat mai decenta pentru a nu crea celor din jur sau celor carora va adresati impresii eronate cu privire la persoana dvs.
Radu Gabrian, Mediator
Pentru ca este probabil vorba de un abuz rmotional asupra fetei eu va recomand sa va adresati si protectiei copilului -biroul abuz -care are specialisti in consilierea copiilor. Iar dumeavoastra sa va pastrati calmul fiind cel matur si cu experienta de viata
"Abuzul emotional" , ca "incadrare" de orice fel , nu exista , dar sugestia este corecta.
Aveti dreptate ca nu este incadrata si consider ca asta este o mare nedreptate prin necorelarea legilor . Cu toate acestea cred ca toata lumea ar trebui sa stie in ce consta abuzul mai ales asupra unui copil

Săvârșirea abuzului implică acțiunea voluntară a abuzatorului, care periclitează existența și dezvoltarea copilului, indiferent de existența unui posibil consimțământ al copilului. Există diverse tipuri de abuz: fizic (orice formă de pedeapsă corporală, imobilizarea fizică, reducerea alimentației), emoțional (rejectarea, intimidarea verbală prin diverse amenințări, abuzul verbal prin adresarea unor injurii sau cuvinte umilitoare, izolarea, interzicerea contactului cu propria familie etc.), sexual (act sexual cu copii, implicarea copiilor în producția, răspândirea,distribuirea unor materiale pornografice, expunerea organelor sexuale ale copiilor în scopuri sexuale, prezentarea unor materiale pornografice copiilor, realizarea unor acte sexuale în prezența copiilor).
Abuzul emoțional (denumit și abuz psihologic sau violență psihologică se poate manifesta prin injurii, proferarea de amenințări, intimidări, uciderea sau maltratarea animalelor domestice preferate ale copilului, insulte, poreclire, izolare, ignorare, respingere, indiferență, folosirea de apelative sau etichetări denigratoare, etc. Amenințarea cu violența fizică este de asemenea un abuz psihologic. Violenta fizică, verbală sau denigrarea îndreptată asupra altui membru al familiei precum și violenta fizică sau asupra animalului de companie al copilului sau distrugerea jucăriilor acestuia cu intenția de a îi crea acestuia o suferință, sunt și ele forme de manifestare a abuzului emoțional. În majoritatea cazurilor abuzul emoțional însoțește formele de abuz fizic. Copilul simte că nu este iubit, apreciat sau respectat. Un caz particular de abuz emoțional este abuzul alienator
Din nefericire , nu concepem noi textele de lege.
Aceasta nu inseamna ca nu va apreciez expunerea de motive.