Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... am sanse sa obtin un fond european in 2012?
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

am sanse sa obtin un fond european in 2012?

Buna ziua.
Eu am o idee de afacere si vreau sa o pun in aplicare in acest an.
E vorba de a deschide:
- un laborator de cofetarie intr-un oras mare (prefer sa nu metionez orasul - este orasul in care locuiesc eu) si sa produc "prajituri ca la mama acasa" (adica nu din prafuri si tot felu de aditivi, ci pe baza vechilor retete clasice pe baza de oua, faina, etc ) plus inca doau grupe de prajituri : dietetice - pt diabetici; si prajituri pentru persoanele care au intoleranta la lactoza.
- si
- catering cu mancare lactovegetariana
La ora actuala nu ma firma. Intentionez sa imi deschid un SC
Credeti ca as putea obtine fonduri europene nerambursabile pe baza acestei idei de afacere?
Multumesc.

Deoarece sunteti la inceput va recomand sa deschideti un SRL-D.Pentru a vedea daca va incadrati, cititi aici:
[ link extern ] /
Pentru aceasta afacere este obligatoriu ca sa aveti banii pentru demarare.
Pentru inceput va recomand AFN din programele nationale, deoarece fondurile europene se acorda firmelor infiintate si cu profit pentru 1-2 ani activitate.
Va recomand sa cititi:
www.avocatnet.ro/content/for...

Codul CAEN necesar trebuie autorizat, detalii obtineti la Directia sanitar-veterinara, directia de sanatate publica, cat si la ONRC.
Multumesc mult pt sfat