Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii cas 2009
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

cas 2009

incepand cu luna ianuarie cota cas angajator creste la 18.5% ( pentru decembrie 2008 stiam ca este 18%)?
Da, conform OUG nr.226/2008 privind unele masuri financiar-bugetare publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 899, din 31 decembrie.
Vedeti si aici: www.avocatnet.ro/content/art...
Vioreld a scris:

incepand cu luna ianuarie cota cas angajator creste la 18.5% ( pentru decembrie 2008 stiam ca este 18%)?

cas angajator este 18 % cu data de 01.01.2009.
Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 226/2008 privind unele masuri financiar-bugetare a fost adoptata in sedinta din 30 decembrie 2008 si a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 899, din 31 decembrie.

In cazul cotelor de contributie de asigurari sociale, prevazute de Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, OUG nr. 226/2008 stabileste urmatoarele valori, in functie de conditiile de munca:
a) 28% pentru conditii normale de munca, datorata de angajator si angajati, din care 9,5% datorata de angajati si 18,5% datorata de angajatori;
b) 33% pentru conditii deosebite de munca, datorata de angajator si angajati, din care 9,5% datorata de angajati si 23,5% datorata de angajatori;
c) 38% pentru conditii speciale de munca, datorata de angajator si angajati, din care 9,5% datorata de angajati si 28,5% datorata de angajatori.

In cota de contributie individuala de asigurari sociale, datorata de angajati, este inclusa si cota de 2,5% aferenta fondurilor de pensii administrate privat.
Care este motivul pentru care PFA plateste cas 28% - adica si pentru angajat, si pentru angajator? Mi-e cam greu sa inteleg ... Rezulta ca sint si angajat si angajator ... si mai ce? Cam multe taxe
liail a scris:

Care este motivul pentru care PFA plateste cas 28% - adica si pentru angajat, si pentru angajator? Mi-e cam greu sa inteleg ... Rezulta ca sint si angajat si angajator ... si mai ce? Cam multe taxe

La sistemul de pensii PFA-urile platesc CAS la. Baza stabilita in contractul cu Casa de Pensii