Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... nu mai pot plati creditul,ce trebuie sa fac?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

nu mai pot plati creditul,ce trebuie sa fac?

buna ziua ,ma numesc marian,am un credit in franci elvetieni,nu mai pot plati ratele ,acestea sau dublat triplat nici nu mai stiu .am ramas fara loc de munca,am facut si 2 restructurari de credit dar tot nu ma descurc. ce trebuie sa fac?daca nu mai platesc cred ca ma vor da la firme de recuperari,nu am proprietati sau bunuri pe numele meu.intrebarea mea este?daca preia o firma de recuperari datoria mea de la banca ,ea va fi tot in franci elvetieni sau in lei,si daca stiti in cit timp banca da dosarul meu firmelor de recuperari?suma este destul de mare acum, fiind vorba de franci acestia sau dublat de la data cind am facut creditul.daca dosarul meu va fi preluat de una din aceste firme de recuperare ma pot obliga sa platesc toata suma o data? va multumesc
Nu va poate obliga nimeni fara o hotarare judecatoreasca. Procedura va fi de durata. Banca va trebui sa cedeze creanta catre o firma de recuperari, dumneavoastra ve-ti primi o comunicare in acest sens, apoi urmeaza o actiune in instanta iar abea apoi executorul probabil va va pune poprire pe conturi.
Atentie, nu va poate obliga nimeni sa platiti toata suma odata. Ve-ti plati o cota parte din veniturile dumneavoastra astfel incat sa nu va puna in pericol siguranta vietii. Asta doar executorul judecatoresc o poate face in urma unei hotarari a instantei. Firma de recuperare va va ameninta in fel si chip dar legea este cat se poate de clara.
gi-jane2, moderator
multumesc mult pentru raspuns.daca puteti sa ma lamuriti si in cealalta privinta adica ,am credit in franci va trebui sa platesc firmei de recuperare tot in franci daca preia dosarul meu de la banca?apoi, intentia mea este sa platesc si firmei de recuperare daca se ajunge acolo dar nu o rata asa de mare cum platesc bancii,credeti ca se poate evita ajungerea in instanta daca ajung la o intelegere cu firma de recuperare?mentionez ca pentru moment lucrez in strainatate cu toate astea tot nu ma descurc sa platesc o rata de 300 euro pe luna .nu castig atat incat sa platesc cheltuielile mele aici si rata .daca vin in tara sa lucrez nu i-mi mai pot permite nici sa maninc.va multumesc
Incercati sa explicati bancii situatia. Daca nu va inteleg cei de la banca , ve-ti inceta orice plata. Apoi asteptati ca o firma de recuperare sa va contacteze (asta doar daca banca va ceda creanta unei asemenea firme). Ve-ti putea relua negocierile cu ei. Precum vad dumneavoastra sunteti de buna credinta. Puteti ajunge la un acord si cu firma de recuperare. Pana nu vi se va comunica cedarea creantei ,legal acest procedeu nu poate avea loc. Daca nu ve-ti ajunge la un acord cu firma de recuperare acestia va pot actiona in instanta. Daca ve-ti pierde, ve-ti putea negocia chiar si cu executorul judecatoresc. Oricum, interesul tuturor este sa recupereze banii de la dumneavoastra.
Pentru validitatea cesiunii de creanta, nu e necesar acordul debitorului cedat. Va vor anunta, dar asta nu inseamna ca cele doua parti nu pot incheia contractul de cesiune pana nu va anunta.
Pana la cedare, ar trebui sa platiti cat si cum puteti, altfel veti strange penalitati pe care tot dvs le veti avea de plata. Obligatiile dvs se vor pastra, practic se schimba doar creditorul.
Daca nu mai platiti, intreg creditul se declara scadent anticipat, toate obligatiile dvs pot fi cedate unei firme de recuperari sau banca se poate adresa direct unui executor judecatoresc in vederea executarii veniturilor / bunurilor dvs.
Puteti negocia cu firma de recuperare ( daca va fi cazul) modalitatea de rambursare a intregii datorii, in favoarea dvs fiind tocmai faptul ca nu aveti bunuri in tara si nici nu inregistrati venituri aici. Veniturile dvs sunt mai greu de prins in vederea ex silite.
Daca firma nu accepta sa platiti cum puteti, se va adresa unui executor, acesta va cere in instanta si va primi incuviintare de executare silita ( procedura e rapida, nu stiu de ce judecata vb d-l mai sus; se judeca fara citarea partilor).
Apoi executorul trece la executarea a ce prinde- (daca prinde) bunuri sau venituri. Datoriei i se va adauga cheltuieli de executare.

puteti sa-mi explicati mai clar (asta doar daca banca va ceda creanta unei asemenea firme)

de ce ati scris asta?se poate ca banca sa ma dea in judecata?maine am sa discut cu cei de la banca si voi reveni cu amanuntele discutiei va multumesc
va multumesc frumos pentru raspuns.insa daca nu am nici un imobil si nici un venit in tara daca cumva se ajunge la executare ce pot sa-mi ia doar bunurile viitoare sau poprire pe salariu ?sau ?intentia mea este sa platesc dar momentan nu imi permit ,am facut 2 sau 3 restructurari de credit am crezut ca ma ajuta dar dupa perioada de gratie rata a crescut deci nu mau ajutat deloc.intrebarea mea e cat se poate de simpla:se poate evita ajungerea in instanta daca cumva ajung la o intelegere cu cei dela recuperari?am mai citit pe forum si sunt cativa care spun ca firmele de recuperare au cerut toata suma ,sincer nu stiu ce sa fac?k nu reusesc sa mai platesc nimica ajung la executare silita?asta in cazul in care nu ma inteleg cu banca sau cu recuperatorii?ce se intimpla ce executa sau ce se intimpla dupa asta?cred ca vor urmarii in viitor tot ce am eu ca bunuri sau ?intentia mea este de a platii indiferent cui dar pentru moment nu pot .va multumesc
gi-jane2, moderator