Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... constructii mai vechi de 5 ani
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

constructii mai vechi de 5 ani

o casa construita acum 5 ani fara autorizatie de constructie se poate intabula? Mentionez ca nu s-a eliberat autorizatia de constructie deoarece a durat 2 ani intabularea si 3 ani trecerea terenului din extra vilan in intravilan. cum pot intra in legalitate mai repede? multumesc
Unde se afla casa, in Bucuresti?
nu. in moldova
Parerea mea este sa va duceti la primarie sa vorbiti la urbanism sa va dea cerifictul de urbanism, sa faceti proiectul sa luati autorizatie de construire si apoi procesul verbal de receptie.
Ce ziceti?
Francisc Gerber, Avocat
certificatul de urbanism a expirat acum 4 ani si cand am fost sa-l reinoiesc mi s-a spus sa astept sa se emita P UG. Acum am obtinut un alt certificat de urbanism pe care scrie de intrare in legalitate. problema e ca proiectul a fost pt constructie agrozootehnica si casa este D P M trebuie modificat proiectul sau altul

Parerea mea e ca proiectul sa fie in concordanta cu constructia deja edificata.
Cand vor veni sa verifice la fata locului nu veti avea probleme, daca proiectul autorizat a fost respectat.
Francisc Gerber, Avocat