Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intabulare constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intabulare constructie

cum se poate intabula o constructie construita acum vreo 40 de ani fara autorizatie de construire, exista ceva lege care sa specifice ca o constructie care are mai mult de x ani se poate intabula fara autorizatie de construire sau ceva?
Va trebui sa obtineti autorizatie de constructie.
La taxe locale figureaza constructia?
Daca nu exista(ati verificat la arhiva Primariei sau la Arhivele Nationale?) Autorizatie se face documentatie de intrare in legalitate, se va emite o Autorizatie de Construire si in baza acesteia se poate face intabularea constructiei. Daca constructia este solida merita si realizarea unor imbunatatiri prin noua Autorizatie solicitata, daca nu, mai bine o demolati(neexistand dovada autorizarii constructiei nu mai este necesar obtinerea autorizatiei de demolare)
Cum sa faci autorizatie dupa 40 de ani? :O
Accesiune imobiliara (daca va apartine terenul) sau uzucapiune. In instanta.
E usurel dar costa ceva... Dar va faceti astfel act de proprietate pe care-l veti intabula... in loc de autorizatie! =D>
AVLIL a scris:

Cum sa faci autorizatie dupa 40 de ani? :O
Accesiune imobiliara (daca va apartine terenul) sau uzucapiune. In instanta.
E usurel dar costa ceva... Dar va faceti astfel act de proprietate pe care-l veti intabula... in loc de autorizatie! =D>

E calea de ales ; costa mai putin decat autorizatia care presupune proiect, expertiza, timp pierdut, functionari publici plictisiti s.a.
Nu trebuie intabulat doar constructia ci si terenul de sub aceasta, indrumare veti primi de la inginerul care va intocmi schita cadastrala, acela este punctul de plecare.