Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salar minim pentru angajatii la privati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salar minim pentru angajatii la privati

Ma intereseaza daca exista vreo reglementare, in aceasta tara, pentru salarul minim care trebuie platit de un angajator privat, pentru o activitate de 8 ore (minim) de luni pana vineri + sambata (ocazional).

Multumesc pentru eventualele raspunsuri.

In acest caz, nu exista nicio incalcare a legislatiei referitoare la salariul minim brut pe economie...
Din cate inteleg salariul se compune dintr-o suma de bani si alte bonificatii?
In contractul de munca nu se face nici o referire la bonuri de masa si din cate stiu bonurile de masa nu reprezinta un venit fix, parte integranta a salariului, acestea fiind o bonificatie si fiind la latitudinea angajatorului daca acorda bonificatia sau nu.
Este posibil ca informatiile pe care le detin sunt gresite, caz in care i-mi cer scuze.
Posibil .. dar puteti verifica pe statul de plata ce salariu aveti trecut acolo ...