avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salar minim pentru angajatii la privati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salar minim pentru angajatii la privati

Ma intereseaza daca exista vreo reglementare, in aceasta tara, pentru salarul minim care trebuie platit de un angajator privat, pentru o activitate de 8 ore (minim) de luni pana vineri + sambata (ocazional).

Multumesc pentru eventualele raspunsuri.

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:39, 26 Iunie 2012
In acest caz, nu exista nicio incalcare a legislatiei referitoare la salariul minim brut pe economie...
Din cate inteleg salariul se compune dintr-o suma de bani si alte bonificatii?
In contractul de munca nu se face nici o referire la bonuri de masa si din cate stiu bonurile de masa nu reprezinta un venit fix, parte integranta a salariului, acestea fiind o bonificatie si fiind la latitudinea angajatorului daca acorda bonificatia sau nu.
Este posibil ca informatiile pe care le detin sunt gresite, caz in care i-mi cer scuze.
Posibil .. dar puteti verifica pe statul de plata ce salariu aveti trecut acolo ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariu minim brut ilinca13 ilinca13 Buna ziua. Am si eu o intrebare ,salariul minim brut tot 700 lei este? multumesc (vezi toată discuția)
Salariu lauratunaru lauratunaru venitul minim brut pe tara garantat in plata (vezi toată discuția)
Salariu minm brut in 2012 dumilor dumilor Buna ziua. Potrivit Hotararii Guvernului nr. 1.225 din 2011, pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata, publicat in ... (vezi toată discuția)