Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

X si y casatoriti de 20 ani,locuiesc cu mama lui x in acelasi imobil,x moare,cei doi soti neavand nici un drept de proprietate,nici copii.Dupa moartea lui x,cei doi frati ai acestuia vor s vanda casa mamei lor in care momentan locuieste si y.Are vreun drept y in aceasta situatie,ca sotie a lui x la mostenire? ce poate s faca in cazul in care va fi data afara din casa?multumesc
Daca imobilul este exclusiv al mamei lui X, sotia lui X, (Y) nu are drept de mostenire, dar daca imobilul in care a locuit X si Y este cumparat de mama lui X impreuna cu sotul sau (tatal lui X), X are si el drept de proprietate asupra imobilului si deci si Y ar mosteni o cota din acea locuinta.
Calinpetru a scris:

Dupa moartea lui x,cei doi frati ai acestuia vor s vanda casa mamei lor in care momentan locuieste si y.

Nu pot vinde casa mamei lor atata timp cat ea este proprietar. Evident,doar daca e de acord ea sa vanda.

Din pacate,daca respectivul imobil nu face parte din bunurile mostenirii lui X, atunci Y nu are nici macar drept de abitatie.
Raoul_mw, utilizator