avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 362 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata partial
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata partial

Sunt nascut in 1957 , am 55 de ani cu 33 de ani vechime din care 20 de ani in grupa II , doresc sa stiu cand pot intra in pensie anticipata partiala , daca se poate.
Cel mai recent răspuns: Adrian2222 , utilizator 11:38, 27 Iunie 2012
1. Pentru un barbat nascut in 1957 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 20 de ani lucrati in gr.a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni, adica varsta de pensionare pentru limita de varsta va fi de 60 de ani si 6 luni;
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani, adica acum aveti 33 + 5 = 38 de ani = stagiul de cotizare.

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 de ani si 6 luni;
- pensie anticipata partiala la varsta de 60 de ani (pentru cele 6 luni de anticipare se diminueaza pensie cu 0,75% x 6 = 4,5%, diminuare care se elimina la data indeplinirii conditiilor pentru pensie pentru limita de varsta).
Ultima modificare: Miercuri, 27 Iunie 2012
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc pentru raspunsul dat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partiala mmarinica mmarinica sunt nascut in 1954, 23 mai, am lucrat 20 ani in conditii deosebite, cand am dreptul la pensionare anticipata si daca sunt penalizat(ce procent) (vezi toată discuția)
Cind ies la pensie ? viomitrea viomitrea Buna ziua, Ma numesc Vasilescu Cornel, nascut pe data de 19 iulie 1954. M-am angajat incepind din 1972 , am o vechime in cimpul muncii de 41 de ani din ... (vezi toată discuția)
Pensie neamt-emil-eugen neamt-emil-eugen intreb pt soacra mea care este nascuta in 24 noiembrie 1957, are 36 de ani si 4 luni de munca si ar dori sa stie cand se poate pensiona si la limita de varsta ... (vezi toată discuția)