Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata partial
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata partial

Sunt nascut in 1957 , am 55 de ani cu 33 de ani vechime din care 20 de ani in grupa II , doresc sa stiu cand pot intra in pensie anticipata partiala , daca se poate.
1. Pentru un barbat nascut in 1957 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 20 de ani lucrati in gr.a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni, adica varsta de pensionare pentru limita de varsta va fi de 60 de ani si 6 luni;
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani, adica acum aveti 33 + 5 = 38 de ani = stagiul de cotizare.

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 de ani si 6 luni;
- pensie anticipata partiala la varsta de 60 de ani (pentru cele 6 luni de anticipare se diminueaza pensie cu 0,75% x 6 = 4,5%, diminuare care se elimina la data indeplinirii conditiilor pentru pensie pentru limita de varsta).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc pentru raspunsul dat.