Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... CUPON DE PENSIE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

CUPON DE PENSIE

Am citit pe internet ca pentru cei care primesc pensia pe card bancar nu se mai tiparesc cupoane de pensie si implicit nu mai primim acest act.
Poate sa-mi spuna cineva daca este adevarat acest lucru!

Daca nu ridica cineva talonul de pensie de la posta pe un interval de trei luni, casa de pensie poate sista livrarea pensiei. Se considera ca persoana nu mai este in viata daca nu se semneaza de primire pe talon. Mergeti la casa de pensii si explicati situatia si intrebati ce trebuie facut. Poate ca va trebuie o delegare pentru a ridica taloanele de la posta pentru care sunteti abilitat sa semnati de primire. Nu lasati sa treaca timpul, sa nu aveti surprize neplacute.
raser a scris:

Mergeti de urgenta la Casa de pensii de care apartineti, la Serviciul Plati/contabilitate si intrebati ce se intampla cu taloanele Dvs. Taloanele neridicate de la posta intr-un termen, se returneaza la Casa de pensii. Rezolvati repede problema, altfel s-ar putea sa va treziti ca vi se suspenda pensia, Casa de pensii ne mai avand dovada ca ati primit-o sau ca nu s-a intamplat ceva cu Dvs.

Am ajuns in august 2017, s-a schimbat ceva in legislatie?...Sau tot asa daca 3 luni nu esti la domiciliu sa ridici talonul iti suspenda pensia?
Această prevedere nu se mai aplică. Taloanele nedistribuite se returnează la Casa Judeţeană de Pensii.
Buna ziua!
Mi-am schimbat domiciliul intrun alt judet.
Va rog frumos, stie cineva cum se procedeaza sa primesc talonul de pensie la noul domiciliu?
Trebuie vorbit la casa de pensii sau la posta?
Pensia imi intra pe card.
Nu am nevoie de transfer de dosar sa zic asa, doar cuponul sa mi-l aduca posta la noul domiciliu.
Multumesc!
Nu se poate asa ceva.
Daca doriti sa va vina cuponul la noul domiciliu, atunci trebuie sa transferati dosarul la noua casa locala .