Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SESIZARE ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SESIZARE ITM

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu un sfat.

Am lucrat la o firma de paza, din motive personale am incetat activitatea ca dispecera,facand o cerere de demisie in care am solicitat incheierea activitatii de comun acord.
Problema este ca trag mata de coada in privinta salariului pe care il mai am de ridicat pe o perioada de 25 zile,cu toate ca banii au fost livrati respectivei firme de paza.
In plus, eu nu am primit nici un contract de incadrare,doar l-am semnat la angajare.
Doresc sa precizez ca am lucrat ture de 24 cu 48 si nu mi-au fost platite sporul pentru orele de noapte , si nici cel pt sarbatorile legale.

1. pot face o sesizare la ITM ?
2. va rog sa ma indrumati, pt a-mi face lichidarea la zi ce acte trebuie sa solicit?

Multumesc mult !
Puteti sesiza ITM-ul cu privire la refuzul fostului angajator de a va achita drepturile salariale .. in acelasi timp, puteti promova si o actiune in instanta impotriva acestuia.

La incetarea activitatii trebuie sa primiti:
- decizia de incetare a c.i.m.
- adeverinta de vechime eliberata de catre angajator.