Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... contract de leasing fals,nul,etc...????
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

contract de leasing fals,nul,etc...????

Salut !

In Septembrie 2007 hotarasc sa achizitionez o masina in leasing, merg la dealer ma hotarasc in aceiasi zi 25 Sep. la optiuni,etc. merg acasa sa aduc suma de 6xxx ron care sa-i las la dealer reprezentand avansul ii dau banii, imi da bonul de comanda cu data livrarii si suma reprezentand avansul (6xxx) ron. In maxim 1-2 ore leasingul a fost aprobat, mentionez ca leasingul a fost facut doar pe baza C.I. si permisului de conducere, semnez: TOATE PAGINILE DE LA CONTACT IN ALB in fata dealer-ului nu primesc niciun exemplar din contract, mi s-a spus ca o sa ma sune sa-mi dea un exemplar cand ceea ce am semnat eu in alb va fi semnat si de firma de leasing.

Acum atentie.
1. Graficul de rambursare este semnat si stampilat de catre firma de leasing cu data de 25-09-2007, dar ordinul de plata reprezentand avansul este din data de 26-09-2007.

2. Contactul de leasing pe care l-am semnat in alb spune la final " semnat in fata mea 25-09-2007 la Bucuresti "dar eu locuiesc la sute de km distanta.

3. Anexa 9 la contract semnata in aceiasi data si locatie.

4.Conditiile generale de leasing semnate in aceeiasi data dar la IASI ,tot la sute de km distanta.

Deci eu la 25-09-2007 am semnat in alb in fata dealear-ului , si am fost si in alte 2 locatii la sute de km.

??????????

Se poate semna un contact de leasing din punctul de vedere al finantatorului daca acesta nu are banii care reprezinta avansul in cont? REPET, caci la data semnarii si stampilarii graficului de rambursare de catre finantator acesta nu avea banii de avans in cont.

Este normal sa scrie intrun contract ' semnat in fata mea la data de...' si eu nu stiu cum arata respectivii si nici la dealer nu face referire.

Este normal sa-ti masluiasca ordinul de plata dealerul si in loc de 6xxx depune 6yyy.

Este normal ca tu sa intrebi firma de leasing ce avans a intrat pe ordin de plata si sa refuze sa-ti spuna.

Va rog mult daca puteti sa-mi spuneti daca masina achizitionata de mine este in baza unui contract legal?? si daca nu ce solutii am .

Va multumesc anticipat in eventualitatea unui raspuns.

Contractul de leasing face parte din categoria contractelor preredactate, numite contracte de adeziune, unde clientul nu face decat sa semneze sau nu acel contract, el neavand posiblitatea reala de a negocia clauzele acestuia.
In plus, contractul de leasing este supus unei legi speciale, Ordonanta 51/1997 si cel putin teoretic, acel tip de contract ar trebui sa respecte legea.
Acum, dvs. ne intrebati daca sunt legale o serie de fapte petrecute la semnarea si derularea acelui contract.
1. Asta era practica la vremea respectiva, cand achizitionarea vehiculelor in leasing a explodat. Contractele se semnau de reprezentantul legal al societatii, probabil firma de leasing avea sediul central in Bucuresti, contractele erau completate de la sucursalele din tara dupa ce oferta de cumparare era acceptata de clienti, urmand c acele contracte sa fi perfectate la Bucuresti. Daca invocati acum aceasta imperfectiune, ea ar trebui sa va fi creat un prejudiciu, in caz contrar, dvs. nefiind obligat sa semnati in acea forma nici un contract;
2.Nu e normal sa lasati baniii fara chitanta la ditamai firma, sa va lasati pacalit de reprezentantul acesteia; daca nu puteti dovedi cele afirmate, orice explicatii sunt inutile;
3. Aici e iarasi dificil sa raspund: daca ati intrebat telefonic despre situatia financiara, e posibil sa vi se fi raspuns ca aceste informatii nu se dau telefonic. Puteti insista sa primiti in scris o situatie clara a contului dvs.

4. Nu ne spuneti nimic despre plata lunara, trimestriala, etc. de catre dvs. a leasingului:-/
Va multumesc pentru raspuns si incerc sa raspund la cateva din intrebarile Dvs.

Va mai explic inca odata,am platit avansul la dealerul de unde am achizitionat masina, am semnat contractul in fata dealerului de la care am achizitionat masina, am primit bonul de comanda cu suma lasata ca si avans tot de la dealer.
Deci suma este trecuta pe bonul de comanda, am primit un OP de la dealer dupa ce acesta a transferat banii lasati de mine ca si avans catre firma de leasing si surpriza OP-ul masluit( a fost facuta copie dupa OP,copia a fost ingrosata si modificata suma si facut iarasi copie la copie dar era trecuta suma de 6450 ron) deci am lasat avans 6450 ron si dealerul a transferat 6200 catre firma de leasing si eu primesc copie dupa OP cu 6450, deci eu nu am avut niciun contact cu firma de leasing.Am verificat la banca de la care a fost facut transferul in data de 26-09-2007 si au fost doar 2 OP-uri unul al meu cu 6200( cu 250 ron mai putin), si altul al unui prieten care a dat comanda in aceiasi zi cu mine el a lasat un avans de 5500 si ei au facut OP pentru 5200 (cu 300 ron mai putin).

Multumesc

Imi cer scuze am incurcat putin datele am semnat contactul a doua zi deci in 26 Sep. cand am recuperat si OP-ul si nu in 25 Sep. si prietenul meu a semnat contactul la apoximativ 30 de zile cand a ridicat si masina dar pe contract scrie 25-09-2007.
Am toate actele care demonstreaza ca asa sa si intamplat.
ContSters64341, utilizator