Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita- masuri asiguratorii
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita- masuri asiguratorii

Buna dimineata! Am castigat un proces, iar mai apoi recursul depus de partea adversa si cred ca voi fi nevoit sa ii execut. As vrea sa stiu daca e ceva de facut pana la redactarea sentintei astfel incat partea adversa - persoana fizica,sa nu "isi aranjeze" proprietatile?
puteti solicitat instantei de executare sa aplice una dintre masurile asiguratorii prevazute de Codul de procedura civila.
Puteti inscrie litigiul la cartea funciara, astfel incat eventualii cumparatori sa cunoasca ca exista dosar pe rolul instantei. Asta daca litigiul este in legatura cu acel imobil.

Daca nu este in legatura cu imobilul ci doar vreti sa va asigurati de recuperarea creantei, atunci trebuie sa solicitati instituirea masurilor asiguratorii.

Oricum o instrainare facuta in aceasta perioada este anulabila, fiind evident facuta in frauda creditorului.