Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua! In cazul in care insarcinata fiind sunt angajata cu jumatate de norma(4 ore) am dreptul la indemnizatie crestere copil? Multumesc.
Acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului nu este conditionata de durata timpului de munca - norma intreaga sau timp partial - ci de realizarea in ultimului an anterior datei nasterii copilului timp de 12 luni de venituri supuse impozitului pe venit sau daca v-ati aflat intr-una sau mai multe din situatiile asimilate prevazute de art.2 alin.5 din OUG nr.111/2010.
Aveti dreptul, legea nu face nici o diferenta intre norma intreaga de munca si norma part-time, atata timp cat indepliniti conditia stagiului de cotizare de 12 luni.
Multumesc!