Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... inscriere buldoexcavator
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

inscriere buldoexcavator

Buna seara,
Sunt persoana fizica si am cumparat un buldoexcavator cu scopul de al vinde unei firme (este a fiului meu, are firma de constructii si este la inceputul activitatii) pentru ca nu am vrut ca el sa faca imprumut in banca deoarece este la inceput si are prea multe datorii si incasarea lucrarilor executate este foarte anevoioasa (cu intarziere mai mare de o luna si jumatate).
As vrea sa stiu cum sa procedez ca dupa vanzare la firma sa imi pot recupera banii. Trebuie mai intai sa il insciu la primarie si apoi sa fac vanzare-cumpare? sau pot in aceasi zi, sau o doua zi?
Va multumesc si astept un raspuns.
Puteti sa vindeti utilajul si fara sa il inscrieti in evidentele autoritatii locale. Banii vi-i incasati asa cum stabiliti in contractul de vanzare - cumparare care se incheie intre dvs. - proprietarul utilajului, in calitate de vanzator si societatea, in calitate de cumparator.