Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contributia lunara pentru pensia privata obligatorie ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contributia lunara pentru pensia privata obligatorie in timpul concediului de crestera copilului.

Buna seara!
Pe timpul cat te afli in concediu de cresterea copilului, trebuie platita contributia lunara (2%) catre Societatea cu care s-a semnat contractul pentru pensia privata obligatorie? Daca da, cine trebuie sa plateasca aceasta contributie?
Va multumesc!
Perioada de ccc constituie perioada asimilata stagiului de cotizare in vederea stabilirii drepturilor de pensie in sistemul public ,de aceea pt. aceasta perioada din indemnizatia de cc
nu se retine si vireaza contributia de 10,5%din care se tragea lunar si procentul pt. pensia privata.
De aceea,pt. pensia privata obligatorie,nu mai pleaca lunar pe perioada ccc nici aceasta contributie,ar trebui sa depuneti dvs. lunar suma reprezentand contributia la fondul de pensii la care ati aderat,pt. a avea continuitate .