Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... termen recuperare sume FNUASS
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

termen recuperare sume FNUASS

Buna dimineata,

Va rog frumos sa ma ajutati cu o nelamurire. Termenul de 90 de zile in care angajatorul poate depune dosarul de recuperare sume de la FNUASS se refera la 90 de zile de la scadenta depunerii declaratiei in a carei luna se afla concediul medical sau 90 de zile de la data acordarii concediului medical?

Va multumesc anticipat!
Se refera la 90 de zile de la data depunerii declaratiei.
Multumesc mult!

In cf. cu prevedrea aer40(1)din OUG158/2005:
ART40(1) Indemnizaţiile pot fi solicitate pe baza actelor justificative, în termen de 90 de zile de la data de la care beneficiarul era în drept să le solicite

Tinand seama de prevederea art38din OUG158/2005,se deduce de cand intelege legiuitorul ca curg cele 90 de zile,respectiv de la data la care angajatorul a platit angajatului cm depasind suma contributiei datorate in luna respectiva.

ART. 38
(1) Sumele reprezentând indemnizaţii, care se plătesc asiguraţilor şi care, potrivit
prevederilor prezentei ordonanţe de urgenţă, se suportă din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate, se reţin de către plătitor din contribuţiile pentru concedii şi
indemnizaţii datorate pentru luna respectivă.
(2) Sumele reprezentând indemnizaţii plătite de către angajatori asiguraţilor, care
depăşesc suma contribuţiilor datorate de aceştia în luna respectivă
, se recuperează din
contribuţiile datorate pentru lunile următoare sau din bugetul Fondului naţional unic de
asigurări sociale de sănătate din creditele bugetare prevăzute cu această destinaţie, în
condiţiile reglementate prin normele de aplicare a prezentei ordonanţe de urgenţă. Aceste
sume nu pot fi recuperate din sumele constituite reprezentând contribuţii de asigurări sociale
de sănătate