avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarizarea bugetarilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarizarea bugetarilor

Buna ziua.
Am o nelemurire referitor la majorarea de 8% pentru personalul care a primit sume compensatotii pentu a ajunge la salariul minim pe economie care a fost la ianuarie 2010 705,la iunie 2010 era 600 ,ianuarie 2011 era 670,ianuarie 2012 era 700.Cu alte cuvinte veniturile lor nu au fost diminuate cu 25% la 01.07.2010 si au mai primit diverse sume si la majorarea salariului minim pe economie.In aceste conditii cum facem majorarea intrucat
art.2 din OUG 19/2012 prevede
“ Cuantumul sporurilor, indemnizatiilor, compensatiilor si al celorlalte elemente ale sistemului de salarizare care fac parte, potrivit legii, din salariul brut, solda lunara bruta/salariul luna brut, indemnizatia bruta de incadrare, de care beneficiaza personalul platit din fonduri publice, se majoreaza potrivit alin. (1), in masura in care personalul isi desfasoara activitatea in aceleasi conditii”
iar art.6 prevede
“Personalul din institutiile publice care a intrat sub incidenta Legii-cadru nr. 284/2010, cu modificarile ulterioare, si ale carui venituri de natura salariala nu au fost diminuate potrivit Legii nr. 118/2010, cu modificarile si completarile ulterioare, nu beneficiaza de majorarile salariale prevazute de prezenta ordonanta de urgenta.”
Multumesc mult

Alte discuții în legătură

Aplicarea oug 19/2012 lilicris26 lilicris26 1. In cazul institutiilor publice finantate integral din venituri proprii, care au intrat sub incidenta art.2 alin 1 din Legea nr.118/2010 - reducerea ... (vezi toată discuția)
Oug 19/2012 eduardvl eduardvl Buna ziua, Am o problema cu intepretarea ordonantei - respectiv intrebarea mea este: de la ce data produce efecte [b]Art. 2 alin (1) si alin (2) din OUG ... (vezi toată discuția)
Salarizare kumpel kumpel Are cineva rabdare sa analizeze cu atentie si sa explice daca e corect cum s-au aplicat cele 2 majorari tuturor salariilor cu 8% respectiv 7,4% (care au avut ... (vezi toată discuția)