Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... OUG 19/2012
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

OUG 19/2012

Buna ziua,

Am o problema cu intepretarea ordonantei - respectiv intrebarea mea este: de la ce data produce efecte Art. 2 alin (1) si alin (2) din OUG 19/2012?
Unii spun ca de la 01.06.2012, dar fara sa-mi aduca un contra-argument solid, iar in opinia mea si conform Legii nr. 24/2000: "Ordonantele de Urgenta ale Guvernului intra in vigoare la data publicarii in M.O. al Romaniei, partea I ... "- iar pentru ca la art. 2, OUG nu distingem o data clara ca la Art. 1 - data aplicarii este in fapt 18.05.2012, respectiv data publicarii in M.O.
Este corecta afirmatia mea?
In speranta unui raspuns prompt, va multumesc anticipat.

eduardvl, utilizator
Art. 2 alin (1) din OUG 19/2012 se aplica de la 01.06.2012 ...

Art. 2 alin (2) din OUG 19/2012 se aplica de la data intrarii in vigoare a ordonantei de urgenta

Art.12 (2) din Legea nr.24/2000 prevede ca, Ordonantele de urgenta ale Guvernului intra in vigoare la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, sub conditia depunerii lor prealabile la Camera competenta sa fie sesizata, daca in cuprinsul lor nu este prevazuta o data ulterioara.

Data intrarii in vigoare a OUG nr.19/2012 : 18 mai 2012.
Multumesc foarte mult pentru raspunsul prompt.
freeelis a scris:

Art. 2 alin (1) din OUG 19/2012 se aplica de la 01.06.2012 ...

Art. 2 alin (2) din OUG 19/2012 se aplica de la data intrarii in vigoare a ordonantei de urgenta

Art.12 (2) din Legea nr.24/2000 prevede ca, Ordonantele de urgenta ale Guvernului intra in vigoare la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, sub conditia depunerii lor prealabile la Camera competenta sa fie sesizata, daca in cuprinsul lor nu este prevazuta o data ulterioara.

Data intrarii in vigoare a OUG nr.19/2012 : 18 mai 2012.

Avand in vedere cele mai susmentionate - angajatii unei institutii care se incadreaza la Art. 2 alin 2 din OUG 19/2012 si ale caror venituri de natura salariala au fost diminuate conform Legii 118/2010, pot beneficia si de majorarea de la Art. 1 alin. 1 din respectiva ordonanta de urgenta - incepand cu 01.06.2012?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
OUG nr.19/2012 se aplica personalului platit din fonduri publice ... personalul care se incadreaza la art.2 alin.2 din OUG nr.19/2012 va beneficia de majorarea cu 8 % in conditiile prevazute de alin.1 al aceluiasi articol ..

Art. 2
(1) Pentru personalul din autoritatile si institutiile publice finantate integral din venituri proprii, aflate in subordinea, sub autoritatea, in coordonarea Guvernului, ministerelor si a celorlalte organe de specialitate ale administratiei publice centrale si locale, precum si din cele aflate in coordonarea primului-ministru si cele aflate sub controlul Parlamentului, care in anul 2012 are salariile stabilite potrivit art. 4 alin. (3) si art. 11 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 80/2010 pentru completarea art. 11 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 37/2008 privind reglementarea unor masuri financiare in domeniul bugetar, precum si pentru instituirea altor masuri financiare in domeniul bugetar, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 283/2011, cuantumul brut al salariilor de baza/soldelor functiei de baza/salariilor functiei de baza/indemnizatiilor de incadrare se majoreaza potrivit art. 1 alin. (1), fara a depasi nivelul stabilit potrivit anexei nr. VIII la Legea-cadru nr. 284/2010 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice, cu modificarile ulterioare.
....
Multumesc mult pentru raspunsul prompt.
Conform art. 2 alin. 2 din OUG 19/2012, "...salariile se vor stabili potrivit anexei VIII la Legea-cadru nr. 284/2010, cu modificarile ulterioare." deci este clar ca, respectivul personal, nu era remunerat conform anexei VIII la Legea-cadru.
In concluzie veniturile, respectivilor salariati, de natura salariala au fost diminuate conform Legii 118/2010 - nefiind incadrati conform Anexei VIII la Legea-cadru.

Dupa aplicarea art. 2 alin. 2 din OUG 19/2012, salariile acestora se vor stabili potrivit anexei VIII la Legea-cadru - iar parerea mea este ca nu se mai poate aplica si majorarea de 8% deoarece
"... cuantumul brut al salariilor de baza/soldelor functiei de baza/salariilor functiei de baza/indemnizatiilor de incadrare se majoreaza potrivit art. 1 alin. (1), fara a depasi nivelul stabilit potrivit anexei nr. VIII la Legea-cadru nr. 284/2010 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice, cu modificarile ulterioare."
ar depasi nivelul stabilit potrivit anexei VIII la Legea-cadru.
Inca odata multumesc pentru raspuns.
eduardvl, utilizator