Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conventia civila
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conventia civila

Cf. legii 53 / 2003, conventia civila nu mai era posibil de utilizat. As dori detalii cu privire la posibilitatile de utilizare a unei conventii civile, conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca partile, etc. Unde se inregistreaza o conventie civila si ce caracter fiscal are?
Desi este interzisa de codul muncii este este perfect posibila in conditiile codului civil, art. 1470, pentru efectuarea unor lucrari cu caracter sporadic ( cum ar fi de pilda zugravirea sau repararea sediului social). Ea se inregistreaza intr-un registru special la angajator si la administratia financiara, singura obligatie a angajatorului fiind stoparea la sursa a impozitului.