avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... program de vizita minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

program de vizita minor

Buna ziua
in urma divortului tribunalul a stabilit prin hot definitiva si irevocabila ca minorul sa fie incredintat tatalui si pensia alimentara; tot prin hot definitiva si irevocabila sa-si petreaca vacanta de vara 1 luna in italia la mine

intrebarea mea este poate minorul ( 14 ani) sa vina in italia cu avionul fara insotitor ? tatal o duce la aeroport in Bucuresti si eu o iau din aeroport in italia care sunt actele de care are nevoie in cazul asta

am avut ocazia sa vad alti copii minori care calatoreau cu avionul aveau un cartonas in jurul gatului si aveau grija de ei pana la destinatie insotitoarele de zbor

Multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 08:09, 5 Iulie 2012
sigur ca poate...mai ales daca are deja carte de identitate proprie.
care sunt actele de care are nevoie sa vina in italia

multumesc
din legea 248/2005
ART. 30
(1) Organele poliţiei de frontierã permit ieşirea din România a cetãţenilor
români minori numai dacã sunt însoţiţi de o persoanã fizicã majorã, în
urmãtoarele cazuri:

d) minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual sau,
dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte însoţit de o altã persoanã
fizicã majorã i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu aceasta
numai dacã persoana însoţitoare prezintã o declaraţie a ambilor pãrinţi sau,
dupã caz, a pãrintelui cãruia minorul i-a fost încredinţat prin hotãrâre
judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã, a pãrintelui supravieţuitor ori
a reprezentantului sãu legal, care sã cuprindã acordul acestora cu privire la
efectuarea cãlãtoriei respective de cãtre minor, la statul sau statele de
destinaţie, la perioada în care urmeazã sã se desfãşoare cãlãtoria, precum şi
datele de identitate ale însoţitorului respectiv.

Interesati-va din timp la compania de zbor daca ofera serviciu de insotire, ce alte date trebuie sa contina declaratia tatalui, costurile pt acest serviciu.
Tatal va prezenta la pct vamal si hotararea de divort legalizata cu mentiunea definitiva si irevocabila si va lasa o copie xerox

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Program de vizitare minor mirka mirka Buna ziua prin hot definitiva si irevocabila copilul meu a fost incredintat tatalui si tot prin hot definitiva si irevocabila s-a hotarat ca in vacanta de ... (vezi toată discuția)
Vacanta in afara tarii/divortata/de ce acte am nevoie sa scot copilul din tara Teodora77N Teodora77N Buna ziua Anul acesta vream sa plecam in vacanta in Bulgaria. Sunt divortata din 2007 iar copilul mi-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca def si ... (vezi toată discuția)
Plecare in vacanta irina_iris irina_iris buna.ma numesc irina si vreau sa plec cu nepotul meu de 9 ani la vara in italia cu avionul.ce acte imi trebuiesc din partea parintilor(mama lui e in italia si ... (vezi toată discuția)