Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... retinere salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

retinere salariu

buna ziua,
unui angajat i s-a emis o hotarare judecatoreasca care stabileste infiintarea unei popriri pe salariu. stiu ca maximul sumei lunare de oprit nu trebuie sa depaseasca 30% din salariu sau 50% in cazul in care angajatul mai are si alte retineri. intrebarea este daca exista o reglementare care prevede cat trebuie sa fie minimul sumei de oprit lunar?

multumesc.
Nu exista nici o limita minima stabilita in legislatie.
De regula suma exacta de retinut se stabileste in hot. jud. sau in titlul executoriu, si este exact maximul din lege.

Daca ne explicati problema concret si intrebarea exacta, poate va putem ajuta si cu alte detalii.