Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Calcul impozit pe venit Intreprindere individuala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Calcul impozit pe venit Intreprindere individuala

Buna ziua,

am urmatoarea situatie la o intreprindere individuala care are activitatea "comert cu flori cu amanuntul", nu este platitoare de TVA: la sfarsitul lunii x am marfa deteriorata in valoare de y lei. Cum scot din stoc acea valoare (la ce pret / pret de cumparare sau pret cu adaos?) si cum calculez impozitul pe venit ?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Se face PV de constatare si marfa se scade la pretul de intrare + adaosul comercial aferent.
Impozitul pe venit = venituri - cheltuieli deductibile.
George Moraru, Consultant fiscal
Multumesc pentru raspuns. cheltuielile aferente marfii degradate sunt nedeductibile, asa-i?

Multumesc.