avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Calcul impozit pe venit Intreprindere individuala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Calcul impozit pe venit Intreprindere individuala

Buna ziua,

am urmatoarea situatie la o intreprindere individuala care are activitatea "comert cu flori cu amanuntul", nu este platitoare de TVA: la sfarsitul lunii x am marfa deteriorata in valoare de y lei. Cum scot din stoc acea valoare (la ce pret / pret de cumparare sau pret cu adaos?) si cum calculez impozitul pe venit ?


Multumesc anticipat pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: pirko , utilizator 09:10, 6 Iulie 2012
Se face PV de constatare si marfa se scade la pretul de intrare + adaosul comercial aferent.
Impozitul pe venit = venituri - cheltuieli deductibile.
Ultima modificare: Joi, 5 Iulie 2012
George Moraru, Consultant fiscal
Multumesc pentru raspuns. cheltuielile aferente marfii degradate sunt nedeductibile, asa-i?

Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire marfa deteriorata din raportul de gestiune anam79 anam79 Buna ziua , As vrea sa stiu cum se scade marfa deteriorata din raportul de gestiune.Mentionez ca marfa pe care vreau sa o scot din gestiune nu intra in ... (vezi toată discuția)
Completare declaratie 200 micha2la micha2la buna ziua. sunt o intreprindere individuala cu obiect de activitate comert si neplatitot de tva. as avea rugamintea daca ma puteti ajuta cu completarea decl ... (vezi toată discuția)
Impozit 16% pfa metoda de calcul irina198 irina198 Cum se calculeaza corect impozitul de 16% dupa urmatoarele date? Stoc marfa initial 3000 cu adaos, stoc marfa final 3500 cu adaos, total cheltuieli din RJIP ... (vezi toată discuția)