Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Chiriasul si propietarul: sustragerea de la plata
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Chiriasul si propietarul: sustragerea de la plata

buna seara,
am inchiriat un apartament unei familii compuse din 4 membrii.
De anul trecut si pana in prezent la intretinere chiriasul a declarat doar 3 pers. in loc de 4 la administratorul blocului.
La una din sedintele administratiei cativa vecini mi-au adus la cunostinta mie, in calitate de propietar al apartamentului, ca exista aceasta neregula si ca intra in datoria mea sa spun la administrator ca incepand cu data de ...in apartamentul meu stau chiriasi in nr de 4 persoane.
Asa s-a facut o neregula si cum altii sunt platitori corecti chiariasul meu de ce se abate de la plata????
Eu va intreb: era datoria mea sa declar cate persoane stau?? Daca chiriasul s-a "inteles" cu administratorul sa treaca doar 3 in loc de 4 eu ce legatura mai am???
Multumesc frumos
Asociatia de proprietari detine relatii strict cu proprietarul apartamentului care raspunde inclusiv pentru neplatile realizate de catre chiriasii sai
De regula,proprietarul detine obligati sa anunte asociatia de proprietari ca detine "n" chiriasi si sa comunice date de contact -persoane si nr telefon pentru situatii speciale
obligatia de declarare a nr de persoane este a "proprietarului" si nu a chiriasului.

asociatia de proprietari nu are nicio relatie contractuala cu chiriasul dvs. .
Nu cred ca va poate imputa cineva ceva, din moment ce au vazut ca in acel apartament locuiesc mai multe persoane decat sunt trecute in lista de plata, trebuia sesizat administratorul sa treaca la plata mai multe persoane.
Presedintele, administratorul, cei care au verificat listele ce au facut, de ce nu au trecut cate persoane au constatat ca locuiesc acolo, cum au semnat?

bucurescu a scris:

am inchiriat un apartament unei familii compuse din 4 membrii.
De anul trecut si pana in prezent la intretinere chiriasul a declarat doar 3 pers. in loc de 4 la administratorul blocului.
La una din sedintele administratiei cativa vecini mi-au adus la cunostinta mie, in calitate de propietar al apartamentului, ca exista aceasta neregula si ca intra in datoria mea sa spun la administrator ca incepand cu data de ...in apartamentul meu stau chiriasi in nr de 4 persoane.

Dupa cum reiese din textul scris de dumneavoastra, ati stiut de la inceput ca sunt 4 persoane in apartament. Faptul ca nu ati adus la cunostinta conducerii asociatiei acest lucru este vina dumneavoastra.
Acum vi se da ocazia sa indreptati lucrurile. Spuneti-i administratorului, declarati presedintelui in scris ca de la data de..., in apartamentul dv au locuit un numar de 4 persoane.
Unde este problema? De ce nu faceti acest lucru simplu pe care trebuia sa-l faceti de la data inchirierii!?