Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... dreptul la indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

dreptul la indemnizatie

dreptul la indemnizatii pt cresterea copilului o au si tatii?
De indemnizaţia şi stimulentul prevăzute de OUG nr.148/2005 beneficiază, opţional, oricare dintre părinţii fireşti ai copilului. Prin urmare, si tatal beneficiaza de indemnizatie numai daca indeplineste conditiile prevazute de lege.
anume ce conditii?
In ultimul an anterior datei naşterii copilului, sa fi realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal.
Prin venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, se înţelege: venituri din salarii, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, aşa cum sunt definite de această lege.
va multumesc