Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Dupa radiere societate.....
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Dupa radiere societate.....

Dupa ce am obtinut Certificatul de radiere de la ONRC, ce formalitati am de facut la ANAF ? Ce Formular trebuie completat ?

Multumesc
Dupa ce ati radiat societatea din punctul meu de vedere nu mai trebuie sa faceti niciun demers la ANAF. Asta deoarece inainte de radierea societatii ANAF-ul va eliberat un certificat de atestare fiscala din care trebuia sa rezulte ca nu aveti datorii fata de stat, iar pe de alta parte ati publicat in Monitorul Oficial o hotarare prin care ati aratat ca doriti sa radiati societatea, orice persoana interesata ( inclusiv ANAF-ul) avand posibilitatea sa faca opozitie impotriva acestei hotarari.
Multumesc pentru parere dar totusi ANAF trebuie sa stie ca radierea societatii s-a finalizat si sa opereze aceasta situatie in bazele lor de date. Nu cred ca ANAF-ul urmareste in acest sens Monitorul Oficial...
ORC comunica radierea catre ANAF(DGF).
Este plauzibil ca ONRC sa comunice la ANAF (DFP) dar exista si Declaratia 010 (vectorul fiscal) care are capitolul 3 referitor la declararea Radierii. Oare nu este necesara depunerea acestei declaratii ?
Multumesc
Raspunsul il am de la finante...Asa mi s-a spus. Da, 010 are rubrica.
Maine depun dosar de radiere. Revin cu un raspuns.