Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Competenta teritoriala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Competenta teritoriala

Daca x are de recuperat o suma de bani in urma chitantelor nr......... de la Y. Unde trebuie sa depun cererea de chemare in judecata? Tinand cont ca X si Ysunt din judete diferite.
La instanta din raza domiciliului lui Y.
Imi puteti spune si baza legala?Va multumesc tare mult.Daca am depus la sediul lui X si ne-a fost invocata exceptia necompetentei teritorial.....care ar fi urmatoarele demersuri?
Baza este art. 7 alin. 1 Cod procedura civila. Dosarul va fi trimis spre judecare instantei competente teritorial, adica instantei de la locul sediului paratului.
Multumesc mult pentru raspuns!